Америке

Републиканци славе хаос на изборима демократа у Ајови

ВАШИНГТОН – Републиканци у САД жестоко критикују демократе због кашњења резултата на првим изборима у Ајови за страначког председничког кандидата, оцењујући да демократе „не могу да изведу ни кокус, а желе да воде владу”.

„Демократе једу чорбу коју су сами закували, у најаљкавијем хаосу у историји”, рекао је менаџер кампање актуелног председника САД Доналда Трампа, Бред Парскал поводом синоћних избора за демократског председничког кандидата у Ајови.

Парскал је одлагање резултата избора назвао „крахом”.

„Не могу да изведу ни кокус, а желе да воде владу”, написао је Парскал на свом Твитер налогу, додавши „Не, хвала.„

Кокус (caucus) подразумева скуп, који може да потраје неколико сати, пре него што присутни одаберу свог кандидата.

Овакви скупови се одржавају само на неколико локација, од којих је једна Ајова.

Кејли Мекенани, државна секретарка за штампу Трампове кампање, назвала је одлагање „осебујним” и упитала да ли демократе „преправљају” своје кокусе у Ајови.

„То што демократе које нису у стању да извештавају ни о резултатима сопствених избора је најсавршенија метафора за почетак 2020. године”, твитнуо је Ендру Кларк, директор за брзо реаговање кампање.

Трамп се и сам огласио на својој омиљеној платформи за друштвене медије, али само да прослави своју победу: „Велика победа нас у Ајови вечерас. Хвала вам!”, написао је он на свом Твитер налогу.

Републиканска странка у Ајови саопштила је да је Трамп разбио „све досадашње записнике о излазности”.

Он је лако победио своје мање познате ривале, бившег републиканског заступника у Ајови Џоа Велша и бившег гувернера Масачусетса Била Велда, који су обојица имали око један посто укупног броја гласова.

Према анкетама демократа, Берни Сандерс, Џо Бајден, Пит Батиџиџ и Елизабет Ворен главни су кандидати те странке.

Међутим, резултати касне, а демократе у Ајови су објавиле да их поново проверавају због „недоследности” приликом добијања података с бирачких места, што је покренуло фрустрацију међу тимовима демократских кандидата и критике републиканаца, пише Политико, преноси Танјуг.

Хаотичан старт изборне трке за демократе у Ајови

ВАШИНГТОН – Прве изборе демократа за страначког председничког кандидата обележио је хаотичан старт – резултати сатима касне пошто партијски званичници проверавају „недоследности” провобитног пребројавања.

Демократска странка започела је у понедељак вишемесечне унутарстраначке изборе на којима ће бити изабран њен председнички кандидат који ће се супротставити председнику САД Доналду Трампу.

Бирачи су стигли на више од 1.600 локација ширем Ајове, прве америчке савезне државе која бира демократског противкандидата Трампу на председничким изборима у новембру.

Међутим, резултати касне, а демократе у Ајови су објавиле да их поново проверавају због „недоследности” приликом добијања података с бирачких места, што је покренуло фрустрацију међу тимовима демократских кандидата и критике републиканаца.

За сада није јасно када ће резултати бити објављени, напомиње Ројтерс.

У трци је остало укупно 11 претендента за председничку номинацију – Мајкл Бенет, Џо Бајден, Мајкл Блумберг, Пит Бутиџиџ, Тулси Габард, Ејми Клобучер, Девал Патрик, Берни Сандерс, Том Стејер, Елизабет Ворен и Ендрју Јанг.

Према анкети „Њујорк тајмса”, сенатор из Вермонта Сандерс има предност, а подржава га 25 одсто демократских гласача.

Следи Бутиџиџ из Индијане (18 одсто), бивши потпредседник Бајден (17 одсто), а затим Воренова (15 одсто).

За разлику од Бајдена, чија се популарност не мења, Бутиџиџ је у последње време у порасту. Према неким анкетама, Бутиџиџ има највеће шансе да победи Трампа, а следи га Бајден.

Ајова и Њу Хемпшир имају релативно мали број гласача, али упркос томе имају битну улогу у самом изборном процесу из простог разлога јер су – прве.

Резултати који се остваре у Ајови и Њу Хемпширу дају прву и реалну слику и процену о популарности кандидата и његовој могућности да привуче гласове.

Претходних година је неколико кандидата одустајало од борбе већ средином фебруара, и то баш због очајних резултата у Ајови и Њу Хемпширу.

Ако победи на следећим предизборима у Њу Хемпширу, где ће се гласати после Ајове, Сандерс би био ближи номинацији, процењује „Њујорк тајмс”, који подсећа да милијардер Блумберг, који је на кампању потрошио више од 260 милиона долара, чека такозване предизборе у „супер уторак” почетком марта да се упише у демократску трку за гласаче, преноси Танјуг.

Реч је о првом уторку у марту, када тринаест савезних држава организује избор страначких кандидата и борба озбиљно почиње.

Читав процес бирања тзв. делегата завршава се у јулу када се на страначким конвенцијама бира званични кандидат странака за председничке изборе који ће бити одржани у новембру.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!