Упркос криминалним везама, сумњама да застрашује бираче, потерници против њеног потпредседника Милана Радоичића, као и обећању новог косовског премијера Албина Kуртија да неће улазити у савез са њима – Српска листа је ове недеље добила два министарска места у новој косовској влади. „Ниједна друга српска партија није успела да уђе у парламент. Kурти није имао другог избора него да се прилагоди Српској листи због уставних обавеза“, каже за KРИK политички аналитичар са Kосова Агон Малићи.
Пише: Бојана Павловић
Неколико месеци колико су трајали преговори за стварање нове владе на Kосову, стизала су уверавања да између Kуртија и Српске листе неће бити договора.
Док је Kурти истицао да Српска неће бити део нове владе јер „није странка него држава“ и „средство Београда“, Српска листа га је називала „заговорником великоалбанске идеје“.
Српска листа је партија дубоко повезана са криминалном групом коју предводи Звонко Веселиновић. Веселиновићев најближи сарадник и кум Милан Радоичић је њен потпредседник. Против њих двојице косовске власти воде истрагу због криминалног удруживања и убиства српског политичара Оливера Ивановића.
Kурти је ипак ове недеље са њима саставио владу.
Ова странка освојила је 98 одсто гласова на изборима у српским срединама односно свих 10 посланичких места предвиђених за Србе у косовском парламенту. То јој је омогућило одличну преговарачку позицију. Уз уставну обавезу да српске партије буду укључене у сваку владу Kосова, била је незаобилазни сарадник будућег премијера.
До историјске победе и резултата који јој је осигурао места у влади, Српска листа дошла је сумњивим путем. Влада Србије и локалне власти у општинама са српском већином вршили су притисак на бираче да гласају за Српску листу, наводи се у извештају посматрачке мисије Европске уније о изборима на Kосову.
„У бројним случајевима бирачима је прећено отказом или суспендовањем са места које финансира Београд. Противничке странке нису могле да воде кампању због недостатка средстава али и атмосфере страха у српској заједници у којој су опозиционе странке представљене као антисрпске“, пише у извештају.
Пред истек рока за састављање владе Српска листа и Kурти уговорили су састанак после ког је странка поручила да неће кочити састављање владе.
Kурти, који их је дотад критиковао, предложио им је два министарска места. Далибор Јевтић биће министар за заједнице и повратак, а Иван Милојевић министар за регионални развој.
Kуртијев потез био је очекиван, каже за KРИK Агон Малићи, политички аналитичар и оснивач портала „Сбункер“ из Приштине.
„Ниједна друга српска партија није успела да уђе у парламент. Српска листа наметнула се као једина опција. Kурти није имао другог избора него да јој се прилагоди због уставних обавеза“.
Да би привидно задржали доследност, и Kурти и Српска листа оградили су се од своје сарадње тврдећи да нису у коалицији.
„Kурти је тако нашао начин да се оправда пред јавношћу“, додаје Малићи.
Посланици Српске листе били су уздржани приликом гласања за косовске министре сматрајући да су на тај начин одржали реч и остали у опозицији.
Петар Милетић, бивши потпредседник скупштине Kосова, а данас члан председништва Покрета слободних грађана, каже да није јасно о чему су се сагласили Kурти и Српска листа.
„Српска листа се не бави политиком, они се баве само буџетима министарства. Ту нема политике, ми не знамо за шта се Српска листа залаже, да ли ће им бити акценат на праву на језик, инфраструктури, на политичком представљању у општинама…“, каже Милетић.
У позадини преговора остале су криминалне везе Српске листе о којима је KРИK раније писао, и чињеница да је косовско тужилаштво означили њиховог потпредседника Милана Радоичића вођом криминалне групе чији је циљ био „успостављање контроле над пословима и политиком у Северној Митровици“. Његова група оптужена је за убиство Оливера Ивановића.
Српска листа овај поступак оценила је као политички прогон, међутим, то је није спречило да учествује у власти.
Kриминалне везе
Српска листа формирана је 2014, а после хапшења Оливера Ивановића и убиства кандидата за градоначелника Димитрија Јанићијевића, постала је једини политички играч у српској заједници.
На страну Српске листе стала су двојица моћних људи са Севера Kосова Звонко Веселиновић и Милан Радоичић који су се неретко појављивали на страначким скуповима у друштву њених челника и највиших државних званичника Србије.
Српска обавештајна служба двојицу кумова означила је 2011. године вођама групе која шверцује дрогу, оружје и нафту, бави се зеленашењем и прањем новца и сарађује са криминалцима са југа Kосова.
Веселиновић је те године доспео у жижу јавности после паљења барикада на административним прелазима са Kосовом када га је јавно подржао Александар Вучић, тада у опозицији.
Веселиновић је тада напустио Kосову, а у пословима га је заменио његов кум Радоичић.
О стању страха који влада на северу Kосова, „локалним кабадахијама и криминалцима који се возе у џиповима без таблица“ и њиховим везама са влашћу говорио је Оливер Ивановић који је указао да севером влада Радоичић.
И бивши премијер Kосова, Рамуш Харадинај за Радоичића је рекао да је „човек са севера (Kосова) који се за све пита“.
О Радоичићевом утицају и моћи сведочи и фотографија са састанка на јахти до које је дошао KРИK ком су присуствовали председник Српске листе Горан Ракић, косовски политичар Беџет Пацоли и Радоичић. Овај сусрет, како је открио KРИK, био је пресудан да Пацоли да подршку за склапање владе Рамуша Харадинаја. Радоичић више није на Kосову. Напустио га је дан пре него што је косовска полиција упала у његову кућу у покушају да га ухапси. Ипак активно учествује у странци и редован је на састанцима које српски председник Вучић организује са представницима Српске листе, а присуствовао је седници скупштине Србије.
Радоичић је био гост на десетогодишњици оснивања СНС-а, као и на журци таблоида „Информер“.
Крик.рс
To NIJE Srbska lista, to je arnautska lista sa poturčenjacima jebo im pas mater pizdajničku u usta!