Предлог закона о утврђивању чињеница о несталим бебама из породилишта у Србији наћи ће се пред посланицима наредне недеље. Закон Србија чека већ шест година, али су предложено решење већ одбациле све групе родитеља, трврдећи да им неће донети истину. За то време, медији изван Србије доносе нове детаље о афери која је у Србији заташкавана.
Нова сведочења о догађајима старим неколико деценија, који су и данас без епилога. Актери су проговорили у документарном филму Турске радио-телевизије о несталим бебама у Србији.
Најпре бабица, која сведочи о сумњивим посетама непознатих људи породилишту у Београду.
“Након посете тих непознатих људи, који немају везе са клиником, обично лекар гинеколог који је водио порођај саопштава да је беба преминула”, рекла је бабица.
А потом и прича оних који су у беби блокове долазили по децу, чије је усвајање требало да плате хиљадама тадашњих марака.
“Доктор рече – је ли лепа? Kао анђео, ја се заљубио. Ја сам тада по први и последњи пут неки осећај добио да сам ја отац. И кроз то размишљање, доктор рече – бирај. Kад је он рекао бирај, ја сам се следио, скаменио, ја сам се разбио као чаша о бетон. Онда сам ја схватио да нешто не штима”.
Да не штима схватили су и родитељи окупљени у неколико удружења која трагају за истином о несталим бебама. Са непотпуним смртовницама у рукама и без обдукционих налаза, годинама упозоравају на нелогичности, на чињеницу да осим да су им деца мртва не знају ни за њихово гробно место, ни тачан разлог смрти детета.
Од државе су тражили механизам да се утврди истина, а добили су владин предлог закона. Мишљење о њему изнели су у скупштини на јавном слушању крајем новембра.
“Овај закон, господину госту се извињавам што ћу ово да урадим овако (цепа закон). Донесите закон о украденим бебама”, рекао је Владимир Чичаревић на јавном слушању у Скупштини крајем новембра.
Без измена, предлог закона који је тада поцепан, већ наредне недеље наћи ће се на дневном реду Скупштине пред посланицима.
“Овај закон је пропаст за нас родитеље. Тај закон нас неће довести до истине. Никада нећемо сазнати шта је са нашом децом”, сматра Јасмина Стојановић из Београдске групе родитеља.
Овако разлог за то види мајка детета које је преминуло пре 27 година.
“На брзину убачен да би се, ајде да народски речено кажем, замазале очи Европском суду за људска права”, сматра она.
Законом се у члановима 22. и 23. одређује новчана накнада због повреде права на породични живот и уколико не може да се утврди статус несталог новорођенчета. “Правична новчана накнада не може да се досуди у износу већем од 10.000 евра”, стоји у закону.
Народна посланица Александра Јерков која је, каже, више од 300 пута предлагала измене кривичног законика и да кривично дело крађе беба не застарева сада пита – колико коштају деца чланова Владе?
“Kако ће, ко ће да одлучује вредност деце, ако пише да имају могућност одштете до 10.000 евра, ко ће одлучивати о томе које дете вреди 500 евра, које 5.000, а које 10.000? Тако да је овај закон све, само не оно што треба да буде”, наводи посланица Александра Јерков.
А према пресуди Европског суда за људска права, Србија је већ шест година у обавези да успостави механизам за решавање свих случајева попут Зорице Јовановић која је Србију, због нестале бебе, добила у Стразбуру. Предлог закона то није, упозоравају из организације Астра.
“Третираће се случајеви кроз ванпарничне поступке, што искључује праву истрагу о судбини деце и највише је споран члан 21. који отвара врата суду да донесе одлуку да је немогће утврдити статус детета”, каже Христина Пискулидис, НВО Астра.
А то је, сагласне су саговорнице Н1, повратак на почетак, легализација статуса кво и нерешавање проблема.
Аутор:
Јелена Д. Петровић, Н1
Идиоти донели идиотски предлог закона а такви исти ће га и усвојити. Тај идиотски закон родитеље којима је лекар отео дете претвара у добровољне трговце људима тј. сопственом децом! То овај закон легализује. Питање је да ли је у Србији Кривичним законом дозвољена трговина људима. Нормално да није. Како онда предлажу овај нови закон који је у колизији са Кривичним законом.