Мушкарац (43) из Суботице први је пацијент у Србији код кога је доказано присуство коронавируса, потврдио је министар здравља Србије Златибор Лончар. Ради се о човеку који је боравио у Будимпешти.
Тренутно је у изолацији, а лекари не дају детаље о његовом стању.
– Десило се оно што се и очекивало, имамо први позитиван случај коронавируса у Србији. Најбитније је да се он добро осећа. Нема тегобе. Ради се о човеку који је у више наврата боравио у Будимпешти. Тамо му живи сестра, која је имала тегобе сличне коронавирусу и имала је и вирусну упалу плућа. Онда је и он осетио тегобе и био је крајње одговоран, самоизоловао се, послао децу на село, остао сам са супругом која му је само доносила храну – објаснио је Лнчар на ванредној конференцији за медије.
– Одмах се посумњало на коронавирус, а резултати теста стигли су јутрос. Оболели је већ у изолацији – додао је Лончар и истакао да су наше надлежне службе већ ступиле у даљи рад, односно у току је анализа свих особа које су биле у контакту с њим и његовом породицом.
– Још једном понављам, нема места паници, рекао сам да је било питање сата када ће се десити ово што се десило. Нереално је да постоји нека земља где нема коронавируса. Питање је само да ли је он регистрован или не, то је глобални проблем и тако се и третира – рекао је Лончар.
Новости.рс
У нашој јавности недостаје једно просто објашњење због чега овај вирус изазива толико пажње држава и њихових институција када сама болест коју он узрокује има бољу прогнозу од сезонског грипа.
Разлог је у следећем: у питању је потпуно нови вирус и нико се до сада није са њим срео, па самим тим није развио имунитет. Због непостојања природне баријере у виду имунитета, потенцијално ширење у народу би могло бити муњевито. Тиме би много људи одједном могло да оболи, можда једна трећина или половина свих на једном простору. То би створило два проблема. Први – због великог броја људи на боловању компромитовао би се рад државних и комуналних служби и друго – сама болест има и један низак проценат тешких случајева, оних који захтевају стављање на респиратор. Када одједном оболи 2 или 3 милиона људи онда и тај низак проценат компликација захтева више респиратора него што га здравствени систем било које државе има.
Зато, иако је ова болест по појединца најчешће безопасна, треба бити максимално обавештен и дисциплинован да се спречи њено преношење и омасовљење.
Drzali smo se hrabro, al padosmo i mi pod koronu!
Nego, kako ce se sad odvijati kampanja?
Sta, nema kilometarskih kolona autobusa, nema putovanja diljem Srbije, nema sendvica, sokova, pa pride i po crvena? Eeee…