Епидемија корона вируса донела је у Србију и талас солидарности какав није виђен од великих поплава 2014. године и агресије НАТО. С проглашењем ванредног стања минула је почетна збуњеност код народа који је почео да се организује на друштвеним мрежама и нуди помоћ најугроженијима, онима који су у самоизолацији и пре свега најстаријим суграђанима.
На Фејсбуку је организована група Помоћ суграђанима у карантину – Србија, у коју се за веома кратко време учланило неколико хиљада људи из целе земље дајући огласе: „Крушевац, центар, нека се јави коме је потребна помоћ“, „Нови Београд, блок 21/22/23“, „Нудим помоћ у Пожаревцу“, „Нудим помоћ у Новој Пазови“…
А помажу сви, па и Сакиб Хасан из Бангладеша, репрезентативац Србије у крикету.
– Тренутно сам на докторским студијама, а на Србију и српски народ гледам као на свој, овде се осећам као код куће – с поносом истиче Хасан.
Он је у Србију дошао 2010. године са намером да студира Машински факултет и оствари дечачки сан – постане инжењер ваздухопловства. У згради у којој станује има много старих и самих људи, а Хасан је уверен да свако може да допринесе.
Јунаци нашег доба
Оснивач групе је Ана Парабуцки, биолог која ради и живи у Израелу, а сада јој телефон стално звони и пишти.
– Уморна сам од тога, јер нисам вична друштвеним мрежама и том типу организације, па претпостављам да плаћам данак неискуству – каже Ана за британски Би-Би-Си, али нема намеру да одустане, јер јој је циљ да окупи на једном месту људе у изолацији и оне који желе да им помогну.
Она објашњава да помоћ може бити било шта: од одласка у продавницу до шетње пса и каже да је реч о сасвим обичној групи људи која се удружила. Али Ана истиче да је од кључне важности информисање из кредибилних извора.
Администратори групе одвајају велику количину времена за организацију, јер много људи жели да помогне. Ана истиче да су сви они јунаци ове приче, а посебно људи у изолацији који траже помоћ, јер су одабрали да буду одговорни и остану код куће.
Мапа хуманости
Међу члановима групе је 25-годишњи Никола Ђорђевић.
– Акција је фантастична јер се сваког минута јављају људи који желе да помогну суграђанима. Београд, Панчево, Нови Сад, Бачка Паланка, Лесковац… Цела Србија се активирала – каже Никола коме је посао да бележи све који су понудили или тражили помоћ, те да их дода на мапу и у табелу.
Мапа је доступна свима и тамо је могуће видети где су волонтери који желе да помогну, али и адресе људи којима је помоћ потребна.
Ту је и Маргита која је прославу 26. рођендана морала да одложи због „корона журке“. Она у свом крају нуди људима у изолацији да оде у продавницу, плати им рачуне или прошета пса. Исто обавештење ће окачити на улазу у зграду, пошту, продавницу и амбуланту.
– По мојој баби знам да пензионери нису баш редовни на Фејсбуку – каже Маргита уз осмех и објашњава да ни то није проблем, јер се јављају унуци и деца која живе далеко од својих вољених и нису у могућности да им помогну.
Савладао страх
Сакиб признаје да је у почетку осећао страх, али није допустио да га савлада.
– Није лако бити далеко од куће, не дај Боже разболети се, а далеко од најдражих. Међутим, овде имам много пријатеља на које увек могу да рачунам и много сам поносан на то. Зашто онда да не искористим време и помогнем некоме – каже Сакиб.
Јачи од астме
Никола Ђорђевић је апсолвент на Саобраћајном факултету и одлучио је да буде у кућном карантину.
– Због астме не могу да волонтирам на терену, па сам решио да помогнем као администратор групе. Најважније је слушати одлуке стручњака. Превенција је веома важна, а наравно и солидарност. Срећом то имамо у групи – каже Никола.
Таленат и знање
Чланови групе искористили су сваки свој таленат и знање. Тако Ана нуди да чува децу онима који морају на посао, Бојана је јавила у којој апотеци има асепсола и рукавица, камионџија Марко нуди да развози по селима храну и потрепштине за старе, Сања и анастасија часове математике основцима преко интернета…
Али, администратори упозоравају чланове и да се држе полицијског часа. Веровали ви у то или не, ваша сигурност је најбитнија сада. Сви админи и ја се придржавамо часа у помагању људима у карантину и свих наших других пословања. …
Маске кућне израде
Због недостатка маски у време пандемије корона вируса, нишки дизајнери придружили су се акцији београдских колега и кренули да их шију. Нишлијка Невена Крагић за Јужне вести каже да је све кренуло спонтано, памучне маске шиће за медицинске раднике и болесне, а успут ће на интернету објављивати видео и фото инструкције за прављење код куће.
Маске не штите у потпуности, али нису једнократне, него могу да се перу и пеглају, што је вид дезинфекције и стерилизације. постоји и џеп у самој маски да може да се убаци газа са алкохолом или влажна марамица.
Помозите мојим родитељима
Фејсбук групи јавила се Сунчица и тражила помоћ за родитеље.
– Они немају интернет, ни друштвене мреже, па сам питала да ли може неко ко живи близу да им се нађе. Родитељи су ми у осмој деценији живота и живе у Губеревцу, селу између Сопота и Барајева, где баш нема свуда продавница, а ми смо у Београду, па можда не стигнемо увек – каже Сунчица.
Терет бриге олакшали су јој чланови групе који су је информисали како у локалној заједници може да добије помоћ.
– Одушевљена сам, заиста. Знамо, нажалост, из претходних искустава да можемо да будемо бољи људи кад нас нешто велико притисне – истиче Сунчица.
Новосађанка Бојана Бодрожа је тражила помоћ за родитеље из Бачке Паланке.
– Интернет омогућава лако и брзо организовање акција којима се штити заједница. Без предности интернета цела планета би била много више угрожена – каже Бојана.
Хвала, нисмо сами
И волонтери Црвеног крста укључили су се у акцију помоћи онима који нису у прилици да сами обезбеде намирнице и лекове. Кикинда је најтеже погођена, па је тамошњи Црвени крст позвао све обучене пунолетне волонтере на терен. Поред информисања о мерама које је неопходно поштовати, они су ангажовани на пружању помоћи.
– Први задатак нам је да одговоримо на потребе најстаријих суграђана, по позиву. Градска управа је отворила активне телефоне, а такође су доступни и наши телефони за све информације – наглашава Данијела Бјељац, секретарка кикиндског Црвеног крста и додаје да су сви пунолетни суграђани добродошли да помогну и да ће прво бити обучени.
Међу вредним волонтерима су и Дајана и Тадија. Свакога дана они и њихови другари биће на терену. Поред намирница које су купили за брачни пар Фелбаб, помажу оптимизом и лепом речју.
– Донели су нам хране за неколико дана и сада смо мирни. Не бринемо, јер ту су ови млади људи да помогну – каже пензионер Душан Фелбаб.