Велики број производа од сутра ће моћи да се увози из ЕУ без царине, а међу њима су путнички аутомобили, бела техника, кућни апарати, аутомобилске гуме, кућна хемија и друга роба широке потрошње, каже Владимир Филиповић, начелник Одељења Управе царина за порекло робе.
Он је подсетио да на основу примене Прелазног трговинског споразума са ЕУ, од 1. јануара почиње нова фаза либерализације царинских стопа, изражавајући наду да ће ти производи појефтинити на домаћем тржисту и бити приступачнији нашим купцима.
Без царине ће моћи да се увозе путнички аутомобили преференцијалног порекла из ЕУ то са бензинским мотором запремине од 1.000 до 3.000 кубних сантиметара, или са дизел мотором од 1.500 до 2.500 кубика.
Аутомобили са другачијом кубикажом моћи ће да се увезу без царине тек од 1. јануара 2014. године, прецизирао је Филиповић.
На режиму бесцаринског увоза из ЕУ биће бела техника: фрижидери, замрзивачи, машине за прање посуђа, машине за прање и сушење веша, затим ручни алат, мотике, будаци ,ашови, ручне тестере…
У категорији робе широке потрошње, Филиповић је издвојио гелове за туширање, шампоне за косу и пасте за зубе, као и више врста играчака, обуће, наочаре за сунце, који ће такође моћи да се увезу из ЕУ без царине.
Од прехрамбених производа, без царине ће бити дозвољен увоз тестенине, флаширане воде, чоколада и свих врста рибе осим шарана, зато што Србија штити домаћу производњу.
Када је реч о увозу робе из ЕУ која има преференцијални статус, Филиповић је објаснио да се на те производе примењује повлашћена царинска стопа, под условом да су у потпуности произведени у чланицама Уније.
Под тим се подразумева да је реч о природним богатствима једне земље: руде, минерали, окоћене и узгојене животиње, убрани или пожњевени пољопривредни производи, или су у питању производи који су настали довољном обрадом или прерадом материјала који не морају да буду пореклом из ЕУ.
– Није исто ако ви увезете, например, кошуљу из Кине у ЕУ, само је испеглате и желите да је извезете у Србију. Ми на тај производ нећемо применити префренцијалну стопу. Можемо да је применимо ако је неко у ЕУ увезао предиво, па од предива направио тканину, па је онда скројио и сашио ту кошљу, то је преференцијални производ – појаснио је Филиповић.
Да би се применила стопа приликом увозног царињења у нашу земљу, подноси се један од два доказа о пореклу које предвиђа Прелазни трговински споразум : један је уверење о кретању робе, ЕУР1, а други је текст изјаве, који се ставља на фактуру.
Изјаву за фактуру може да поднесе било који извозник, ако је вредност пошиљке до 6.000 евра, а само овласћени извозник може да поднесе изјаву за било коју вредност пошиљке и то је неко ко је прошао царинску контролу и то је фирма од поверења, објаснио је Филиповић.
Он је напоменуо да се та документа подносе у редовном поступку, уз истовремено достављање царинске декларације.
Танјуг