Србија

Време цури: Хоће ли пољопривредници добити дозволе пре него што наступе погубне последице

Пољопривредници у Србији, према новим мерама државе, могу да добију онлајн дозволе да и у току полицијског часа обрађују њиве. Али, многи ратари нису упућени, опремљени и технолошки обучени да интернетом заврше те дозволе брзо. Време за сетву цури, а последице могу бити погубне ако се послови не заврше.

Пред Србијом је најдужи полицијски час до сада који ће трајати 60 сати. Ако желе да искористе лепо време за обраду њива, ратари имају могућност да од државе затраже онлајн дозволу за рад, 48 сати раније. Пандемија вируса корона ставила их је у незгодну ситуацију у јеку сезоне радова.

Време за сетву цури, пољопривредници чекају дозволе

Стручњак за пољопривреду и некадашњи заменик ресорног министра Милан Простран сматра да би пољопривредници требало да имају неограничене дозволе за кретање, уз примену све заштитне опреме, јер посао на њиви не може да чека, односно, сваки засад има своје време.

„Питање сетве и пољопривредних радова је питање живота! Рекао бих и питање нације у наредним годинама. Ако би било по моме, из мера забране кретања у време полицијског часа ослободио  бих пољопривреднике и пчеларе. Дани су се продужили и не може да им се ограничи време, а ово тражење дозвола је, по мени, прилично губљење времена и само изазива нервозу код пољопривредника јер су у неизвесности,“ каже он.

Рад на њиви, додаје наш саговорник, почиње од раног јутра, па траје до првог мрака. А у наредних два и по месеца дани су најдужи.

„Србија има око 560.000 пољопривредних газдинстава и нису сви пољопривредници опремљени нити знају да баратају интернетом. Имамо и 80 одсто малих и средњих газдинстава величине од 0, 5 до пет хектара. А власници ових газдинстава се баве скромном производњом чији се производи углавном пласирају на пијацама. Колико су они обучени,“ пита се Простран.

Сетва не може да чека

Невоља је и што сваки производ има своје време за сетву, па не може да се чека.

„Ми морамо да два милиона хектара заоремо, односно, посејемо овога пролећа. То је посао који се у нормалним околностима одвија непрекидно од половине марта до половине маја. Плус, оних 800.000 хектара који су јесенас засејани, а које треба прскати и неговати да би род био ваљан. Ако све ово не будемо постигли на време, последице ће бити страшне ,“ напомиње Простран.

  • Њиве не могу да чекају онлине дозволу ....
  • Све је спремно само је времна мало
  • Импровизовани пластеници на њивама
  • Зоран Зоркић из Угриноваца обрађује 80 хектара земље и од ране зоре је на тратоктору на њиви
  • Пољопривредници користе сваки тренутак да постигну да обраде своје њиве
  • Засејано јесенас полако стиже. Да ли ће жетва моћи да се обави или...
  • Пооране њиве чекају да се посеју
1 / 7
© SPUTNIK / БРАНКИЦА РИСТИЋ
Њиве не могу да чекају онлине дозволу ….

 

Зоран Зоркић из Угриноваца чија породица обрађује 130 јутара земље, што је отприлике 80 хектара, апелује да се пољопривредницима дају посебне дозволе. Он је од ране зоре на трактору на њиви, сам. Спада међу млађе чланове породице Зоркић, па није у сталном карантину. Време користи да уради што више може на њиви до почетка полицијског часа који почиње од 17 часова.

„Мислим да би држава нама пољопривредницима заиста требало да дозволи да се крећемо бар до 20 часова увече како бисмо сетву завршили на време. Да бисмо успели све то да испрскамо и да спремимо за даље,“ прича Зоран за Спутњик.

Не смеју да се ангажују надничари

Онлајн дозволе су, додаје, у реду за оне који млађе који знају да баратају са том врстом технологије, али би требало да трају дуже и не да се пријављују 48 сати унапред. То му се не свиђа, јер, како каже, за тај период може много да се уради.

„Нико не тражи да радимо ноћу, већ док траје дан. Као што видите, носим маску, иако сам сам на њиви. И нама је у интересу да се заштитимо, имам на трактору дезинфекционо средство, кад дођем пред кућну капију све испрскам. Ово ми је радно одело које иде одмах на прање,“ напомиње он.

О ономе што је засејано јесенас, каже, не сме ни да мисли. Јер, ако ванредно стање потраје неће имати са ким да заврши посао, јер неће смети да узима надничаре због социјалне дистанце.

Стижу јагоде

Простран подсећа да прве за бербу стижу јагоде које се беру ручно што може да буде проблем ако не учествује више људи.

„Надам се да ће се наћи неко решење. У Европи се већ навелико размишља шта ће да раде за сезонске раднике, па тако Немачка има потребу за 40.000 сезонаца. Код нас је то иначе проблем, али у овим условима постаје непремостив“, напомиње он.

Наш саговорник наглашава да би већ сада требало да се посаде шећерна репа и кукуруз, јер им је време за то. Поента је што свака култура има своје време засада, прехране и брања и ако се то пропусти пропушта се род.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Razum j sveden na nulu.Na državnom nivou.
    Hvale se kako je izdato oko 22 hiljade dozvola.I to jednodnevnih.
    A znaju li oni koliko imaju seljaka?
    A kome će oni da prenesu virus i od koga da dobiju, kad sednu na traktor i sporednim putem, obično poljskim odu na njivu?
    Ali je nevolja da te mudre odluke donosi onaj predsednik, koji je rekao da seljaci rade 5 dana godišnje!!!
    I da zlo bude još veće, to mu je rekao ministar poljoprivrede,…!!!

    Očigledno je da se ovde radi o silnoj želji da se neko je.e u zdrav mozak, pa da postane defektan kao i oni.
    Ne možeš ti tu da mudruješ i seješ tamo po njivi korona viruse kako ti hoćeš.
    Da li ćemo i za odlazak u poljski WC morati da tražimo e-dozvolu od e-stručnjaka: premijerke i predsednika i mudrog im ministra, koji nema veze sa poljoprivredom?
    A najveći propagator e-svega, sestra Igora Brnabića, da li će nam davati i tu e-dozvolu za e-sr.nje iza vrzine?

    A nije slučajno da već jutros čitam naslov da neko udruženje mladih Vojvodine poziv na poštovanje distance, koju zagovara država.Ali oni asociraju na distancu Vojvodine od Srbije.

    Samo državne gluposti mogu da dovedu do odvajanja teritorija.
    A mi ih imamo na pretek.

    I još jednom zamisli: “Seljak radi pet dana u godini”!!!
    Ili:Seljaci će preneti virus ako se komšije na traktorima sretnu i možda viknu jedan drugom:
    “Kako si komšija?Srećan rad”!

    Samo je još interesantno ko je doneo takvu odluku.
    “E-premijerka”, ministar koji reče predsedniku da seljaci rade 5 dana godišnje, a ovaj se odmah pohvali kako on to zna, ili onaj pametni, što Klintonovima dade dva miliona dolara za predizbornu kampanju?Ili neko iz njihovog kruga pametnih?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!