Европа

Сорош поручио Европи: Време је да се задужите! У мојој банци! :)

Амерички инвеститор и милијардер Џорџ Сорош сматра да Европска унија у циљу борбе против ковида 19 и опоравка од последице пандемије треба да предузме мере какве се обично предузимају само изузетно у кризним временима, а које подразумевају издавање и продају обвезница без рока доспећа за које није потребно отплаћивати њихову номиналну вредност.

Према његовим речима, на предстојећем самиту Европске уније 23. априла решавање овог питања треба да постане приоритетан задатак.

Претходно је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен објавила да ће Европи требати око 1 билион евра за борбу против пандемије ковида 19. Овај новац се може усмерити на стварање европског Фонда за опоравак, али се поставља питање одакле добити ову суму.

ПРЕТЊА ПО ОПСТАНАК ЕУ

ЕУ је први пут принуђена да се бори против вируса који не само да угрожава животе грађана, већ и сам опстанак Уније. Ако државе-чланице почну да штите националне границе чак и од својих партнера-чланица ЕУ, то би уништило сам принцип солидарности, на ком је и изграђена Унија.

Уместо тога, Европа мора да прибегне хитним мерама како би се изборила с ванредном ситуацијом која је задесила све чланице ЕУ. При издавању обвезница без рока доспећа треба рачунати на политичку подршку тог корака, што је Европска централна банка (ЕЦБ) већ и урадила укинувши сва ограничења у свом програму куповине обвезница.

ПРЕДНОСТИ ОБВЕЗНИЦА БЕЗ РОКА ДОСПЕЋА

Обвезнице без рока доспећа имају три додатне предности. Прва предност је што никада неће бити отплаћене, што је изненађујуће лак финансијски терет за ЕУ, без обзира на значајну финансијску моћ коју ЕУ може да мобилише. Штавише, ЕУ неће морати да их рефинансира када дође до рока отплате, плаћа амортизационе ставке или чак издвоји новац за њихово евентуално измиривање.

Све што Европска унија треба да уради, јесте да редовно плаћа камату на обвезнице. Обвезнице без рока доспећа у износу од једног билиона евра са купоном од 0,5 одсто коштаће буџет ЕУ укупно пет милијарди евра годишње — мање од три одсто буџета за 2020. годину.

Друга предност се највише односи на технички план, али ништа мање вредан и важан. Тржиште неће моћи да апсорбује ову врсту обвезница од једног билиона евра истовремено, па Европска унија може да изда ове обвезнице у етапама.

Трећа предност састоји се у томе што ће обвезнице без рока доспећа које би емитовала ЕУ постати веома атрактивна актива у програму куповине облигација Европске централне банке. Рок отплате ових облигација је увек исти, а ЕЦБ неће морати да ребалансира свој портфељ.

ПРЕКО ОБВЕЗНИЦА ДО ФОНДА ЗА ОПОРАВАК

ЕУ неће морати да ствара нови механизам или структуру за издавање обвезница, јер је већ раније емитовала обвезнице.

Приходе би требало искористити за инвестиције и грантове усмерене на сузбијање пандемије.

Европска комисија ће усмеравати средства директно или преко држава-чланица и других институција, које непосредно учествују у борби против пандемије ковид-19.

Поремећаји у вези са пандемијом биће привремени, али само ако европски лидери предузму хитне мере како би се избегла дугорочна штета по ЕУ. Због тога је ЕУ толико потребан Фонд за опоравак, а финансирање обвезницама без рока доспећа је најлакши, најбржи и најекономичнији начин за његово стварање.

ОБВЕЗНИЦЕ БЕЗ РОКА ДОСПЕЋА — РЕТКО, АЛИ КОРИСНО РЕШЕЊЕ

Извесно је да ће емитовање обвезница без рока доспећа, нарочито у овој вредности, за ЕУ бити несвакидашњи корак, иако су неке државе у прошлости више пута користиле ову врсту обвезница. Најпознатији пример је Велика Британија, која је искористила консолидоване обвезнице за финансирање наполеоновских ратова и војне обвезнице за финансирање Првог светског рата. Овим обвезницама у Лондону се трговало до 2015. године, када су и биле отплаћене.

Поред тога, Конгрес Сједињених Америчких Држава је 1870. године дозволио америчком Министарству финансија да емитује трајне обвезнице које су и издате наредних година.

У Холандији, на пример, постоје три врсте обвезница, а једна од њих су — сталне обвезнице (Lijfrenten), за које се камата плаћа током целог живота купца. Исплата номиналне вредности престаје да важи смрћу власника.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!