Београд — Јавно предузеће “Електропривреда Србије” направило је важан корак у обезбеђивању енергетске независности и сигурности Србије у будућности.
То је учињено потписивањем Прелиминарног споразума о сарадњи са компанијом Пауер Чајна (ПоwерЦхина) на завршетку изградње Термоелектране Kолубара Б у Kаленићу, код Уба.
Прелиминарни споразум потписали су Милорад Грчић, в. д. директора ЈП ЕПС, и Јанг Бо, директор кинеске компаније Пауер Чајна. Градња ТЕ Kолубара Б у Kаленићу, код Уба, започета је осамдесетих година прошлог века, а план ЕПС-а је да се у сарадњи са кинеским партнером, на основу међудржавног споразума Србије и Kине, заврши изградња тог заменског капацитета, са једним блоком снаге око 350 мегавата.
“Поносан сам јер смо успели да покренемо пројекат који је почео и стао осамдесетих година прошлог века, а то је завршетак изградње Термоелектране Kолубара Б. Захваљујући визији и политичкој жељи председника Србије Александра Вучића да се ЕПС модернизује, развија и шири у власништву државе, ми смо направили пресек стања шта је започето и дошли до данашњег потписивања споразума који је почетна тачка за наставак пројекта”, истакао је Грчић приликом потписивања прелиминарног споразума у Обреновцу.
У Kаленићу ће бити завршена изградња заменског блока који осигурава одрживи индустријски развој Србије у складу са најновијим технологијама и мерама заштите животне средине које је прописала ЕУ. Блок у Kаленићу представља заменски капацитет за ТЕ Морава и ТЕ Kолубара А.
“Захваљујем кинеским партнерима на свему што раде за Србију, на свему што раде са ЕПС-ом и на разумевању и стрпљењу, јер у наредних неколико година између ЕПС и кинеских компанија биће реализовано много пројеката”, рекао је Грчић и додао да ће инвестиција за ТЕ Kолубара Б бити за неколико милиона евра мања него што је претходна власт уговорила за градњу блока Б3 у ТЕ Kостолац Б.
Директор кинеске компаније Пауер Чајна Јанг Бо захвалио је Влади Србије и ЕПС-у на указаном поверењу и подршци за наставак завршетка градње ТЕ Kолубара Б, додајући да је компанија на чијем је челу светски позната водећа инжењеринг група која има велико искуство у изградњи сличних термоблокова широм света.
Истиче да је та компанија у Србији присутна дуги низ година и да је већ изводила пројекте који су утицали на развој енергетског сектора у нашој земљи, наводећи да схватају важност Kолубаре Б за Србију и регион.
ТЕ Kолубара Б имаће и примарне и секундарне мере за смањење емисије азотних оксида, систем за одсумпоравање, електрофилтере за смањење емисије прашкастих материја, систем за смањење присуства живе и халогених елемената, систем за третман отпадних вода. Завршетком модерне и ефикасне ТЕ Kолубара Б омогућава се искоришћење угља, најснажнијег енергетског ресурса који Србија има, до 2050. године. Завршетак овог пројекта има велики значај и за домаћу привреду, будући да ће минимум 45 одсто испоручене опреме и радова извести српска привреда. План је да блок буде на мрежи до краја 2024. године.
Б92