Интервју

Др Елизабета Ристановић: Тек нас очекују биолошки ратови

СВЕТ након пандемије неће бити исти. Истовремено са здравственим зауздавањем епидемије почели су и геополитичко надмудривање најмоћнијих актера на светској политичкој сцени и размена тешких оптужби. У позадини битке са вирусом одвија се жесток окршај глобалиста и суверениста за превласт унутар држава или између њих. Исход тих борби умногоме ће одредити будућу судбину света, па и Србије.

Овако последице глобалне кризе изазване вирусом корона, у разговору за “Новости”, сагледава проф. др Елизабета Ристановић, начелник Одељења за микробску генетику и имунологију ВМА. Овај редовни професор на Универзитета одбране у Београду каже и да се геополитички ефекти пандемије могу пратити од Америке до Кине:

– Предизборна кампања у САД је врло жестока и беспоштедна, а вирус корона је један од њених битних зачина. Услед пандемије одложена је измена Устава Русије, а обележавање 75-годишњице победе над фашизмом потиснуто је у други план. ЕУ је озбиљно уздрмана, а међународна солидарност пала је на испиту. Унутрашње борбе воде се и унутар Кине, посебно у Хонгконгу.

* Какве су последице “корона кризе” на глобалном нивоу?

– Пандемијска криза је показала колика је моћ микроорагнизама, али и упозорила на то да је њихово деловање учинковитије од класичног рата. У безбедносној архитектури света која се динамично мења, појављују се нови изазови. У стратегијама безбедности водећих земаља света и савеза, већ деценију се говори о тзв. секуритизацији здравља, а водеће место резервисано је управо за микроорганизме.

* Како оцењујете борбу Србије са епидемијом?

– Одговор Србије био је ефикасан и одлучан. Наша земља се, ослањајући се на сопствене ресурсе, добру организацију, знање и посвећеност, као и на искрене пријатеље, пре свега Русију и Кину, успешно ухватила укоштац са епидемијом. Она је, између осталог, на површину избацила све мањкавости држава и здравствених система који су словили за најорганизованије и најбогатије и који су нам годинама делили лекције о “реформи” нашег здравства. Показало се и колико су здравствени системи бивших социјалистичких земаља, окренути човеку, виталнији и ефикаснији.

* Пуно је теорија о настанку короне. Има ли елемената за тезу да је посреди осмишљен план да се опасни вирус пусти у свет?

– Ковид 19 се по много чему разликује од осталих познатих вируса корона. Озбиљни ауторитети у вирусологији и имунологији данас говоре у прилог томе да је реч о вештачком пореклу вируса и присуству секвенци ХИВ-а у њему. Многи радови о хибридним вирусима корона појављивали су се у литератури још 2013. и 2015, што додатно подгрева сумње. Конфузију и страх унело је сазнање о изведеним експериментима симулације пандемије изазване респираторним вирусом у САД крајем 2019, која би, према проценама, однела 65 милиона живота. Војнички гледано, овакве вежбе и симулације дешавају се у предвечерје ратних дејстава. Контроверзно је и питање зашто се вирус појавио у Вухану, једном од најразвијенијих привредних и научних центара у Кини, као и да ли је “побегао” из лабораторије или је настао природно, прескакањем баријере врсте. О томе је било речи и на светским безбедносним и економским форумима у предвечерје пандемије.

* Колико је реална опасност од биолошког ратовања?

– Развој науке отворио је простор за измену постојећих микроорганизама, њихово укрштање или стварање нових. Данас је могућа прецизна генска хирургија, позната је структура већине микроорганизама, као и генома човека. У домену тзв. црне биологије, чак се говори о етнички специфичном биолошком оружју. Није то научна фантастика, већ реалност времена у коме живимо. Биолошко оружје налазило се у арсеналима технолошки супериорних сила, али се не искључује ни да се нађе у поседу других, чак и терористичких група, које су ван контроле. Биолошки агенси могу да се успешно комбинују са конвенционалним наоружањем. Ту је и агротероризам, а посебна димензија овог проблема види се на терену злоупотребе ГМО.

ВОЈСКА У КРИЗИ НЕЗАМЕЊИВА

Да ли је пандемија ојачала одређене гране медицине које су годинама биле у другом плану, па и запостављене?

– Најзад је јасно препознат значај молекуларне биологије, не само у карактеризацији и генетској анализи вируса, већ и у дијагностици и лечењу. Слично је и са ветеринарском медицином. Не смемо заборавити кризну улогу АБХО службе, као и Војске и снага безбедности у целини. С тим у вези, веома је важно да у будућности посебну пажњу посветимо јачању нашег војног здравства.

Раде Драговић, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!