Кинески главни град убрзано гради нове линије метроа тако да ће мрежа 2020. бити дуга преко хиљаду километара
На прелому старе и нове године кинески главни град Пекинг је добио четири нове линије метроа и постао град са најдужом мрежом метро линија на свету – 442 километара. Досад је најдужу мрежу на свету има највећи кинески град Шангај (420 километара)
Пекинг је почео убрзано да гради метро због Олимпијаде 2008. али истим темпом наставља и даље па ће мрежа, како се предвиђа, до 2020. премашити дужину од хиљаду километара. С пуштањем у промет четири нове нове линије пекиншки метро повећава дневни капацитет превоза за 1,5 милион путника, тј на преко девет милиона путника. Убрзаном градњом метроа настоји се да се олакша сада веома оптерећени улични саобраћај у овом граду, који се сматра најгорим у Кини. Прва линија метроа у Пекингу отворена је још 1969. али је доста дуго метро таворио у развоју који је убрзан у последњих десет година када је пуштено у промет 13 нових линија.
Пекиншки метро је не само најдужи, него вероватно и најјефтинији на свету. Карта за једну вожњу стоји само два јуана, што износи нешто мање од четвртине евра. Изузетак је само експрес линија за аеродром која кошта 25 јуана тј нешто више од три евра. Путовање на аеродром, међутим, траје 29 минута, са трасом на којој има четири станице, а возови се крећу брзином од 110 километара на сат.
Дуго је на свету, све до 2010, најдужи метро имао Лондон – 408 километара. Нујоршки метро је дуг 368 километара, московски 312… Најбрже у Европи се шири мрежа метроа у Мадриду која је сада дуга 226,7 километара. Најдужу мрежу метроа без возача има Дубаи. Тамо су пруге, на којима возовима управљају рачунари, а не људи, дуге 74,7 километара. Најкраћим метроом на свету се сматра подземна железница у Истанбулу, између два суседна кварта Каракој и Бејоглу које дели доста велика висинска разлика – дуга је 573 метра, зову је Тунел. То је, иначе, после лондонског метроа, најстарија подземна железница на свету (пуштена у промет 1875.)
Балкан Магазин