Свако треће дете широм света има концентрације олова у крви у нивоима који могу дугорочно наштетити здрављу, открила су нова истраживања.
Око 800 милиона деце и младих људи испод 19 година вероватно ће имати ниво олова у крви изнад или изнад 5 микрограма по децилитру (5 мг/дл), наводи се у извештају који преноси Гардијан.
Према Светској здравственој организацији не постоји безбедан ниво изложености олову, јер чак и у веома ниским концентрацијама делује као опасан токсин, али нивое изнад 5 мг/дл амерички центри за контролу болести сматрају разлогом за акцију.
Налази из истраживања Института за здравствену метрику и процену, које је објавио Уницеф, указују на тренутне опасности за децу од олова, које се већ деценијама не користи у бензинима, бојама и водоводним цевима.
„Ово је апсолутно шокантна бројка“, рекао је Николас Рис, политички стручњак у Уницефу и аутор извештаја.
„Знамо већ дуго за отровну природу олова, али нисмо знали колико је она распрострањена и колико деце је погођено“, додаје Рис.
Олово је снажан неуротоксин и велика изложеност том металу може изазвати смрт, док нижи нивои изазивају симптоме у распону од бола, повраћања и напада до проблема у развоју, менталних тешкоћа и поремећаја расположења, наводи Танјуг.
Нижи нивои такође могу изазвати прерано рођење деце.
Спутник