Буде ли нафта наставила да поскупљује, трговци ће подизати и своје цене у малопродаји, јер упоредна анализа показује да је од јануара до маја, када је због короне дошло до драстичног пада цене нафте, бензин појефтинио за 27 динара, евродизел за 32,95 и ауто-гас за 17,25 динара.
Оно што би једино могло да поквари посао нафтним компанијама, а да иде наруку возачима и гориво престане да поскупљује, јесу најаве Централне банке Русије од пре два дана, када је упозорила да би нови талас пандемије ковида 19 могао да резултира падом цена нафте. У случају да се догоди такав сценарио, напори кључних произвођача нафте окупљених у групи ОПЕК плус усмерени на подстицање тржишта енергије могли би да буду узалудни, показује анализа. Додаје се да би у том случају цена нафте могла да падне следеће године на 25 долара по барелу и да би тек 2023. године порасла на 35 долара.
Један од разлога за поскупљење у Србији јесте што су компаније потрошиле залихе јефтине нафте.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, објашњава да на глобалном, регионалном и локалном тржишту тренд кретања цена има јасно одвојена два периода.
– Први када су цене нагло падале и други у коме су променљивим темпом расле. Пад је био последица знатно веће понуде од реалних потреба тржишта. С једне стране, пала је потражња као последица привредне рецесије, а с друге стране, након пада споразума земаља ОПЕК плус, Саудијска Арабија је нагло повећала понуду, тако да је тржиште постало презасићено – каже он.
Било како било, с падом или скоком цене барела нафте, Србија се држи у врху листе најскупљих деривата у региону.
Примера ради, у БиХ литар бензина кошта 0,872 евроцента или 102,8 динара, у Србији је 136,22 динара или скоро 34 динара скупље. Скупљи бензин точе само у Хрватској, Албанији и Грчкој.
Када је реч о евродизелу, он је у самом врху листе, одмах после Албаније. Код нас литар кошта 143,42, а у Македонији, где је најјефтинији 96,64, што је за 47,32 динара мање.
Ауто-гас код нас кошта 71,27, а у Бугарској, где је иначе најјефтинији, 49,67 динара.