Економија

Грађани се жале на обрачун камате на кредите у мораторијуму

Народна банка Србије објавила је да је добила одређен број притужби грађана, који није велики, због начина обрачуна камата после мораторијума у отплати кредита, преноси Нова економија.

На почетку примене мораторијума грађани су се највише жалили на то што им банка није омогућила превремену примену мораторијума на њихове рате које су доспеле после ступања на снагу Одлуке, а пре 31. марта, док се по престанку мораторијума корисници углавном обраћају због обрачуна камате, наводи банка.

Број притужби и других обраћања НБС у којима су грађани и правна лица изражавали своје незадовољство због примене првог застоја у отплати обавеза дужника према банкама је незнатан, око 0,01 одсто оних на које је примењен мораторијум, односно мање од 0,01 одсто оних који имају обавезе према банкама на које се овај мораторијум могао применити, наводе за Нову економију у овој институцији.

Kако наводе у НБС, банке су у највећем броју случајева реаговале одмах пошто је централна банка указала на неправилну примену мораторијума и отклањале неправилност без икаквих штетних последица за кориснике, тако да није било потребе да НБС решењем налаже отклањање неправилности.

“У оним ређим случајевима, када спорни однос између корисника и банке није овако решен, у току су поступци по притужби, чије је прописано трајање три месеца, и Народна банка Србије ће у сваком таквом поступку, ако утврди неправилност у вези с применом мораторијума, банци наложити да је отклони”, наводи се у одговору.

Први мораторијум који је омогућен крајем марта је прихватило више од 90 одсто грађана и привреде, док је други мораторијум прихватило нешто мање, 2,3 милиона дужника или 82 одсто грађана и 69 одсто правних лица.

У обраћањима НБС, грађани су тражили да се мораторијум примени и на рате које су доспеле пре ступања на снагу Одлуке о мораторијуму.

Kада је реч о каматама, корисници су углавном постављали питања зашто се уопште обрачунава уговорена камата за време трајања мораторијума, а после примене мораторијума, стизала су питања у погледу увећања ануитета.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!