Самостални синдикат крагујевачке фабрике “Застава оружје”, после данашње седнице Скупштине синдиката, упутио је отворено писмо Влади Републике Србије, Министарству одбране и менаџменту фабрике у коме указују на притиске и претње које трпе чланови тог синдиката, захтевајући и смену председника Надзорног одбора фабрике.
У отвореном писму које је потписао Драган Илић, председник Самосталног синдиката, наводи се да чланови тог синдиката трпе притиске да га напусте и приступе другој синдикалној организацији која је под ингеренцијом председника Надзорног одбора Ивице Марјановића.
Самостални синдикат подсећа да Европска конвенција о људским правима радницима гарантује право приступа синдикату ради заштите својих интереса и свако задирање владиних представника у ограничавање тих права, значи и кршење уставних начела Републике Србије.
Синдикат у отвореном писму наводи да се председник Надзорног одбора Ивица Марјановић бави синдикалним активностима запослених, док са друге стране, фабрика “тоне под теретом финансијских губитака”.
Због тога, је како наводе, Скупштина синдиката на данашњој седници усвојила захтеве које је упутила Влади Србије, Министарству одбране и менаџменту фабрике.
Од Министарства одбране захтевају да покрене поступак разрешења председника Надзорног одбора који крши људска права, Устав Републике Србије и девастира фабрику која ове године пуни 167 година постојања.
Од Владе Србије траже да заустави сваку дискриминацију запослених по основу синдикалних и других опредељења, а од менаџмента “Застава оружја”, између осталог, да успостави контролу над фабриком и у складу са Статутом преузме руководне ингеренције, како би се прекинуло мешање Надзорног одбора у послове који су у надлежности менаџмента.
У Синдикалној организацији, такође, траже да менаџмент поштује одредбе Kолективног уговора о заштити синдикалних представника и да поништи решење о смени руководиоца због синдикалних активности, као и да руководство направи план консолидације, како би се запосленима редовно измиривали доприноси и зараде.
Аутор: Александра Петровић, Нова.рс