ПЛАЋАЊЕ трудничког боловања будућих мајки, осим Републичког фонда за здравствено осигурање, убудуће би могле, по узору на Београд и Нови Сад, да преузму општине и градови. Тако би се премостило време до усвајања нових прописа, којима би целокупно финансирање плата за око 70.000 трудница требало да преузме држава.
Ово је суштина иницијативе ПУПС, која је ово решење крајем прошле године амандманом безуспешно покушала да прогура и у Закон о буџету.
– Од свог предлога нећемо одустати – тврди за ”Новости” Момо Чолаковић, потпредседник ПУПС. – Од министра финансија и привреде Млађана Динкића добили смо обећање да би закони о социјалној заштити и социјалном осигурању могли да буду промењени током ове године, што значи да би могли да ступе на снагу већ првог дана 2014.
Намера партије пензионера јесте да ”београдски модел” финансирања разлике од 35 одсто плата трудница док су на боловању преузме што већи број градова у Србији. Висина ове врсте помоћи процењена је, према пројекцијама броја порођаја, на око 3,5 милијарди динара годишње. Од ових пара све жене примале би пуну плату током трудничког боловања.
Према Чолаковићевим речима, ПУПС ће у сарадњи са коалиционим партнерима покушати да што више локалних самоправа убеди да преузму на себе ову обавезу. Највећи проблем у спровођењу ове мере, међутим, биће празне општинске касе. Већина самоуправа дубоко је задужена, а већина новца који је на располагању усмерен је на спасавање голих живота насиромашнијих грађана.
Да би ова мера била корисна, слаже се градоначелник Шапца Милош Милошевић, али и напомиње да њено спровођење зависи од износа новца који би био потрошен.
– Нема сумње да је идеја добра, али од укупног износа зависи колико би самоуправа у Србији могло то да поднесе – каже Милошевић, и напомиње да је социјални буџет Шапца 100 милиона динара. – Помоћ будућим мајкама и стимулисање рађања треба решавати системски и у оквирима државног буџета.
У Министарству за рад, запошљавање и социјалну политику кажу да је ће спровођење ове иницијативе све труднице довести у равноправан положај:
– Помоћ локалних самоуправа требало би да буде само начин да се овај проблем залечи до промене закона о здравственој заштити и доношења системског решења – наводе у министарству.
БРОЈКЕ
70.000 трудница у Србији очекује дотације
3,5 милијарди динара потребно годишње
Новости