Изменама Закона о заштити становништва од заразних болести, који је данас пред посланицима српског парламента, биће омогућено неколико кључних промена, када је реч о борби са коронавирусом. Уводе се прекршајне казне за непоштовање личних мера заштите, дефинише се шта је кућна изолација, а шта карантин у кућним условима. Када је реч о вакцинама, закон ће дати могућност увођења и обавезне ванредне вакцинације.
Вакцинација
“У случају појаве епидемије заразне болести, може се одредити и препоручена или обавезна ванредна имунизација против те заразне болести за сва лица, односно за одређене категорије лица, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести, као и у случају уношења у земљу одређене заразне болести, у складу са плановима за одстрањивање и одржавање статуса искорењивања одређених заразних болести” наводи се у Изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести.
Одлуку о ванредној вакцинацији доноси министар.
“Обавезна, односно препоручена ванредна имунизација наређује се актом министра, у складу са препорукама Светске здравствене организације, на предлог Завода уз сагласност Комисије”, стоји у Закону.
Ношење маски, контрола и казне
Изменама закона дефинише се појам “лична заштита од инфекције”.
Шта тачно спада у ту категорију, не наводи се, па тако нема ни помена од обавезе ношења маски. Међутим, прецизира се да те мере прописује Влада, а да контролу, уз изрицање новчаних казни, обавља санитарна инспекција, а када је реч о ширим размерама епидемије у контролу се укуључује и комунална инспекција и комунална милиција.
“Мере личне заштите од инфекције, врсту личних заштитних средстава, простор, објекте и услове коришћења тих средстава, обавезе физичких и правних лица која обављају делатност или која користе или бораве у тим објектима, односно простору, начин вршења контроле и друга питања од значаја за примену мера личне заштите од инфекције ради спречавања или сузбијања ширења заразне болести, прописује Влада”, наводи се у закону.
У пропису се истиче да контролу спровођења мера личне заштите “врши санитарна инспекција”.
“А, у случају епидемије заразних болести од већег епидемиолошког значаја ширих размера, поред санитарне инспекције, контролу спровођења мера личне заштите врше и комунална инспекција и комунална милиција, у складу са овим законом, као поверене послове”, истиче се у овом пропису.
Колике су казне
Прекршајне казне за грађане, који се не придржавају мера личне заштите од инфекције (попут мере обавезног ношења маски у затвореном простору) износе 5.000 динара.
“Новчаном казном у износу од 300.000 динара казниће се за прекршај правно лице ако не предузме радње и активности ради примене мера личне заштите од инфекције, као и ако не одреди лице одговорно за непосредну примену тих мера”, стоји у Закону.
Казна за директора предузећа је 50.000 динара, док ће лице одговорно за примену мера личне заштите од инфекције, ако не обезбеди примену тих мера, бити прекршајно кажњено у износу од 30.000 динара.
Казна за предузетнике износи 150.000 динара.
Ограничавање слободе кретања у колективном смештају
Још једна новина везана је за све врсте и све објекте колективног смештаја, где ће изменама закона сада бити омогућено и ограничавање слободе кретања, како би се спречило уношење заразе у колектив.
На коју врсту колективног смештаја ће се мере односити, прописиваће министар (не наводи се ког ресора), док ће примену мера контролисати санитарни инспектор.
“Превентивну меру ограничавања слободе кретања лицима у колективном смештају у циљу спречавања уношења инфекције у колектив наређује министар у случају епидемије заразних болести од већег епидемиолошког значаја, уколико постоје индикације. Превентивна мера ограничивања кретања лицима у колективном смештају с циљем спречавања уношења инфекције у колектив се може наредити за све врсте и све објекте колективног смештаја или посебно за колективе у којима су смештена лица у повећаном ризику од тешких форми болести и смртног исхода услед инфекције”, наводи се у закону.
Нова.рс