ПРЕШЕВО – Одборници албанских партија са југа Србије затражили су од Владе Албаније међународно посредовање у решавању проблема Прешевске долине.
Како је јавио РТС, на седници свих албанских одборника из скупштина општина Бујановац, Прешево и Медвеђа, они су усвојили декларацију којом се, како наводе, супротстављају насилном уклањању националних симбола, укључујући и споменике “националних хероја”.
Седница највишег политичког тела Албанаца – Скупштина свих одборника из Бујановца, Прешева и Медвеђе на којој би требало да буде донета о судбини споменика припадницима такозване Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ) се одржава у згради Скупштине општине, испред које је Трг палих бораца са спорним спомеником, чије уклањање тражи држава Србија, на коме су 27 имена погинулих Албанаца од краја НАТО бомбардовања до 31. маја 2001. године, када је окончан етнички сукоб на југу Србије.
Председавајући седнице, председник Партије за демократски прогрес Јонуз Муслиу није саопштио укупан број присутних одборника, али је евидентно да њој не присуствује свих 74 албанских одборника, јер у скупштинској сали нема одборника из Медвеђе, као и неколико одборника других странака.
Седници присуствује и неколико чланова Удружења ветерана расформиране ОВПМБ и невладиних организација.
Иако су позвани, седници не присуствује нико од представника владиног Координационог тела за југ Србије и страних дипломатских представништва.
Основа за расправу биће дискусије и закључци са јучерашњих ванредних седница локалних парламената у Бујановцу, а посебно у Прешеву, у којима је речено да “Одборници Скупштине општине подржавају локацију споменика палим борцима”.
Та формулација потврђује чињеницу да у контактима политичких представника Албанаца, Координационог тела који је орган Владе Србије и представника међународне заједнице, договор о споменику није постигнут.
Албанци са југа Србије ставове са седнице представиће кроз документ који су назвали Политичка декларација.
Споменик погинулим борцима тзв. ОВПМБ и “Ослободилачке војске Косова” подигнут је 16. новембра прошле године, а његово подизање је локалну самоуправу и Удружење ветерана ОВПМБ, коштало три милиона динара.
НОвости