Живот у репрограму 10 година подразумева да радник на интернету држави месечно даје 47 одсто свог прихода и да не сме да се доведе у следећу ситуацију: да изгуби посао, да због порођаја, болести и других непредвиђених животних околности има нередовна примања, да не сме да закасни са плаћањем једне рате, истичу у Удружењу радника на интернету. Уз то, фрилесер прихватањем репрограма, како се наводи, губи право на кредит и право на субвенције државе док траје репрограм.
Удружење радника на интернету недавно је окончало преговоре са државом – неуспешно, јер представници удружења нису прихватили понуду коју су су добили од Министарства финансија и Пореске управе Србије.
И Министарство и Пореска управа су, потом, објавили услове репрограма на својим сајтовима и позвали фриленсере да се пријаве.
Док министар финансија, Синиша Мали, тврди да се све више фриленсера јавља за репрограм и да порези не могу да се отписују, у Удружењу радника на интернету износе податке о спроведеним анкетама по којима тек 1,2 одсто фриленсера планира да се пријави за плаћање пореза и доприноса за петходних пет година и текућу током наредних десет година.
Држава је, подсетимо, фриленсерима понудила репрограм дуга, уз отпис камате и плаћање на рате до највише 120 месеци. Сви поступци око наплате пореза били би обустављени до краја априла, када би био измењен Закон о порезу на доходак грађана. Будући статус фриленсера одредио би се будућим законом о флексибилним облицима рада. Такође, фриленсерима би било признато 43 одсто норминраних трошкова (толико се одузима од прихода, а на остатак се обрачунавају порези и доприноси).
– Ова понуда је у потпуности неприхватљива јер не решава тренутне проблеме радника на интернету и продужава репрограм са законских 60 рата (5 година) на 120 рата (10 година) – наводе у Удружењу радника на интернету.
Текући обрачун пореза и доприноса који би се плаћао од маја 2021. године важио би, како исти све до доношења Закона о флексибилним облицима рада почетком 2022. године, којим ће се регулисати права и обавезе радника на интернету.
– Како ће тај закон уредити пословање радника на интернету још увек је непознаница, па износ будуће обавезе и оптерећења на приход неће бити познат у тренутку прихватања репрограма. Такође постоји назнака да у новом пореском решењу неће бити признати нормирани трошкови, већ само неопорезив део од 18.300 динара, што ефективно може да повећа укупно пореско оптерећење у будућности – указују у Удружењу радника на интернету.
Ови фриленсери израчунали су проценат месечног оптерећења у наредних 10 година, који обухвата месечни процентуални износ рате за дуг и месечни процентуални износ пореза и доприноса према тренутном законском решењу.
Како наводе, према садашњем законском решењу, уз признатих 43 одсто нормираних трошкова, на 57 одсто прилива плаћаће се 55,8 одсто пореза и доприноса.
То значи да би ефективно оптерећење било 31,8 одсто од 100 одсто укупног прилива. Или, поједностављено – на сваких зарађених 100 евра, 31,8 евра се плаћа за порезе и доприносе.
Уз текуће намете, фриленсери који прихвате државни репрограм плаћали би и рате на име достадашњег дуга.
Ту је рачуница, према Удружењу радника на интернету, оваква: Ако је особа зарађивала у просеку 1.000 евра месечно у протеклих пет година, месечна рата ће јој, током десет година, бити 19.083 динара, што је 159 евра.
– Ако би примања остала идентична у наредних 10 година као што су била у прошлости, рата би износила 15,9 одсто месечног прилива. Ово је поготово проблем људима који су примали веће плате у прошлости – наводе у Удружењу радника на интернету и додају да се, на ову месечну рату дуга додаје износ пореза и доприноса на текући прилив.
– Месечно оптерећење би чинило 47 одсто од прилива, уколико је реч о репрограму од 10 година – закључују у Удружењу радника на интернету.
Анкета о репрограму
Удружење радника на интернету је на својој интернет страници и у групи на Фејсбуку објавило анкету и позвало све раднике на интернету да се изјасне о предлогу Владе Србије за регулисање обавеза физичких лица по основу пореза и доприноса на приходе из иностранства. Исто питање поставили су и својим члановима.
На питање: Да ли прихватате предлог Владе, одговорило је, како наводе 2.927 људи на Фејсбуку, од којих је само 35 одговорило потврдно. Анкету за чланове попунило је 617 људи, од којих је, како истичу – за предлог Владе њих четворо.
Директно.рс