Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић изјавила је у емисији Н1 Студио Ливе да би је једино изненадило у Србији да “свако чита оно о чему после има став”. “Тако да имате једну групу медија и људи и организација које имају јасан став да не сме бити брака и не сме бити усвајања деце и кад им кажете да то није то, они одмахну руком, јер немају тему. Ако има група људи која жели да ЛГБТ заједница буде несрећна, онда треба да питамо зашто то желите. Зашто желите да буду цимери, ако вам се не свиђа истополна заједница, немојте живети у њој. Нису људи територије, људи су сви људска бића, и овај закон омогућава да и жене и мушкарци и припадници истополних заједница живе људска права записана у Уставу Србије”, каже Чомић.
Како је рекла, нада се да ће у мају на пролећном заседању Скупштине бити сва три закона – о истополним заједницама, о забрани дискриминације, и родној равноправности.
„Закон о истополним заједницама није брак, нема усвајања деце. Потписнике апела смо јавно позвали на дијалог, онако како они желе, да поразговарамо о њиховим предлозима, јер њихов апел говори о две ствари, одричу права женама Србије да имају идентитет, да не говорим о насиљу над женама, други део апела је предлог да нема овог једног закона, него да се права и обавезе у истополним заједницама решавају у секторским законима“, каже она.
Важно је, каже, да људи који различито мисле упореде чињенице.
„Овим законом није регулисан брак и нема регулисања усвајања деце, то су теме породичног закона, ово је људскоправашки пропис“, каже она.
Према њеним речима, потребно је само да се потписници апела јаве министарству, да кажу које време им одговара.
„Да кажу кога желе од људи који су потписали, кога желе још, сваки друштвени дијалог је потпуно отворен за медије од почетка до краја, добродошли су сви“, каже она.
Додала је да су отворени за медијске сусрете.
„Али тај медијски сусрет нема исход такве врсте да имамо неки договор о томе шта да радимо са вашим захтевима, док друштвени дијалог има, ми смо отворени за оба предлога“, каже.
Како је рекла, једино би је изненадило у Србији да свако чита оно о чему после има став.
„Тако да имате једну групу медија и људи и организација које имају јасан став да не сме бити брака и не сме бити усвајања деце и кад им кажете да то није то, они одмахну руком, јер немају тему. Ако има група људи која жели да ЛГБТ заједница буде несрећна, онда треба да питамо зашто то желите. Зашто желите да буду цимери, ако вам се не свиђа истополна заједница, немојте живети у њој. Нису људи територије, људи су сви људска бића, и овај закон омогућава да и жене и мушкарци и припадници истополних заједница живе људска права записана у Уставу Србије“, каже Чомић.
Очекује, каже, да сваки посланик има своје аргументе за гласање за или против.
„Ја сам дубоко привржена обавезама и правима народних посланика, као и процедури. За догађаје у сали је одговоран председавајући. Желим детаљну праву расправу, јер дубоко поштујем посао који раде народни посланици. Да ли ће бити амандмана, не сумњам, да ли ће бити вређања, то зависи од председавајућег. Очекујем живу расправу и вољу изражену сваког од посланика да за законе гласа или не“, рекла је министарка Чомић.
Н1