Под слоганом „Немачка али нормална“ у Дрездену је у суботу започела дводневна страначка конвенција десно-популистичке странке Алтернатива за Немачку (АфД) на којој би требао бити донет страначки програм за парламентарне изборе у септембру, а на почетку конвенције је донета и резолуција против мера ограничења у борби против коронавируса.
Изборни програм АфД-а садржи старе захтеве међу које спада увођење редовних референдума, излазак из зоне евра, поновно увођење војне обвезе и граничних контрола те строжа правила о усељавању. На листи захтева је и забрана градње минарета.
Страначка конвенција се, за разлику од конвенција осталих странака од почетка корона кризе, не одржава виртуално него уз присуство око 600 посланика из целе земље у дворани Дрезденског велесајма.
С обзиром на то да њихова главна политичка тема, критика избегличке политике канцеларке Ангеле Меркел, захваљујући којој су 2017. с 12,6 посто ушли у Бундестаг, већ неко време губи на атрактивности, странка се окренула новој теми: критици пандемијске политике савезне владе.
Зато је странка одмах на почетку конвенције донијела „корона резолуцију“ у којој тражи тренутно укидање свих мера ограничавања у борби против ширења коронавируса.
„Оставимо грађанима да сами одлучују у којој мери ће се штитити“, стоји у резолуцији усвојеној на конвенцији. У документу се исто тако тражи престанак с „било којом врстом притиска“ у вези с обављањем тестова, цепљењем или ношењем маски.
„АфД тиме што одржава конвенцију с присуством чланова жели показати да ова оргија забрана, ово затварање, ово лоцкдоwн-лудило потпуно непотребно ако се има поверења у људе“, рекао је председник странке Меутхен.
Меутхенов конкурент с екстремно десног крила странке, Бјоерн Хоецке каже да је пандемија „плод тестирања“.
„Тестирање је довеле до тога да имамо пандемију“, закључио је Хоецке.
Унаточ категоризацији странке као потенцијално десно-радикалне, АфД према тренутним испитивањима јавног мјења ужива подршку између 10 и 12 посто бирача.
АфД је на овој страначкој конвенцији требао изабрати и главног кандидата за канцелара на парламентарним изборима али се од тога одустало.
Хина