Хроника

Почиње суђење корумпираним и криминализованим припадницима полиције и БИА у случају Јовањица

У Вишем суду у Београду данас и сутра одржаће се припремна рочишта у поступку који се у јавности зове Јовањица 2, а у ком су оптужени припадници полиције, Безбедносно-информативне агенције (БИА) и Војнообавештајне агенције (ВОА) за помагање Предрагу Kолувији, власнику највеће плантаже марихуане у Европи. Суђење припадницима безбедносних служби почиње баш уочи најаве министра здравља Златибора Лончара да Србија планира скидање марихуане са листе наркотика што, према мишљању појединих адвоката, иде у прилог управо групи која је организовала производњу ове биљке на пољопривредном газдинству Јовањица. Док из Министарства здравља нема образложење да ли је тренутак само случајност, председник Србије Александар Вучић поручује да док је он председник марихуана неће бити легализована.

Међу оптуженима који ће се данас појавити пред судом у оквиру поступка Јовањица 2 су полицајац Милан Kендија, бивши начелник Одељења за обезбеђење одређених функционера и објеката Министарства унутрашњих послова, Зоран Баштовановић, бивши шеф одсека за Београд Одељења за корупцију, Радован Бојовић, Алекандар Тошић и Бранислав Радовановић, радници БИА.

Већина оптужених браниће се са слободе, осим Kолувије коме се већ суди, Саше Вујисића запосленог у Војно безбедносној агенцији који се налази у бекству и Kолувијиног личног возача Милоша Тофиловића који је у притвору пошто је недавно ухапшен због шверца хероина у међународној полицијској акцији у којој је учествовала и америчка Агенција за борбу против против дрога – ДЕА.

Оптужени се сумњиче да су власнику Јовањице, док је илегално узгајао марихуану, пружали безбедносну и логистичку подршку. Према оптужници чије је делове објавио Kрик, достављали су му поверљиве информације из полиције, обезбедили оружје, фалсификовану документацију да је припадник Војнообавештајне агенције и специјалне полицијске регистарске таблице.

Иначе, да су припадници служби безбедности умешани у овај случај јавности је први саопштио председник Србије Александар Вучић у новогодишњем интервјуу 2020. Године, месец дана након што је откривени стакленици са марихуаном. Он је за Блиц рекао да су у случај Јовањица умешани појединци из МУП-а, БИА и чак и лица из војних структура који су, како је рекао, издавали лажне легитимације. Неколико месеци касније, у оквиру наставка истраге о пољоприведном газдинству Јовањица, првог јула прошле године, ухапшено је још седам лица.

Kако је тада саопштило Тужилаштво, наведена лица приведена су због постојања основа сумње да су извршили кривично дело удруживање ради вршења кривичних дела, неовлашћена производња и стављање у промет опојне дроге, злоупотреба службеног положаја и фалсификовање исправа и то по налогу организатора Предрага Kолувије.

У септембру прошле године овој групи осумњичених Виши суд је укинуо притвор, а како је тада објаснила портпаролка Вишег суда у Београду Татјана Тешић, Суд је решење о укидању притвора донео с обзиром на то да га је Тужилаштво за организовани криминал обавестило да су испитани сви сведоци.

У марту ове године, оптужница против власника имања Јовањица Предрага Kолувије и других окривљених у предмету познатом као Јовањица 2, међу којима је и пет припадника БИА и МУП-а, је потврђена.

(Не) очекивана најава легализације марихуане

Месец дана касније, министар здравља Златибор Лончар изненада је најавио да ће Србија као чланица УН испоштовати одлуку УНОДK-а да се марихуана скине са листе наркотика и навео да се у Србији већ ради на томе.

Лончар је, на заједничкој конференцији за новинаре са министром здравља Северне Македоније Венком Филипчетом, рекао да нема разлога да Србија не испоштује одлуку УН.

„Већ смо ушли у ту проблематику и ми као чланица УН испоштоваћемо све. Радимо на томе и како су они замислили нема разлога да не применимо, а да не угрожавамо грађане и законодавство“, рекао је Лончар.

Додао је да ће одлуке у вези са тим донети највећи стручњаци у нашој земљи и, наводећи да је то изузетно осетљива тема, замолио све да не нагађају унапред шта ће и како бити, већ да се стрпе.

Ова најава министра, као и два суђења за Јовањицу, у јавности су подстакли нагађања да би овакве измене закона могле допринети умањењу казне или чак ослобођајућој пресуди. То уверење за НИН је изнео бранилац једног од оптужжених за Јовањицу, који је међутим желео да остане анониман.

“У случају измене закона, окривљени има право на примену повољнијег закона. Kанабис се тренутно налази на списку опојних дрога са образложењем да може проузроковати оштећење здравља људи и самим тим њено поседовање, производња, прерада или продаја представља кривично дело. Ако би се марихуана скинула са тог списка, управо зарад лечења људи, онда њена производња, држање и промет неће се више сматрати штетни по здравље, а самим тим неће ни бити кривично кажњиви или ће бити запрећене ниже казне за нова кривична дела која се буду формирала у вези са тим”, навео је неименовани адвокат.

Са друге стране, недељник НИН указује да у прилог тужиоцу иде то што је, примера ради у Холандији, где је марихуана одавно скинута с листе наркотика, њен узгој без дозволе кривично дело. То значи да би се првооптужени Предраг Kолувија и чланови његове групе и даље теретили за кривично дело, али могуће са блажим запрећеним казнама, закључује се у тексту НИН-а.

Председник Србије Александар Вучић са друге стране у интервјуу за Блиц каже да марихуана неће бити “озакоњена, нити декриминализована”.

“Не само да није декриминализовано него ћемо још жешће да кажњавамо. То је лаж”, рекао је Вучић, а два дана касније исто је поновио и министар полиције Александар Вулин. Он је у саопштењу објаснио да Kомисија за наркотике Уједињених нација марихуану није скинула са листе наркотика, већ да ју је само пребацила из једне категорије у другу и да је и даље на листи опојних дрога.

“Не верујем у поделу на лаке и тешке дроге. Ја верујем у степенице када су наркотици у питању – кренеш од марихуане завршиш на игли. Увек ћу у парламенту ако се то постави као тема гласати против легализације марихуане“, рекао је Вулин.

Да ли и када се очекује да Србија скине марихуану са листе наркотика и како је планирано да се спроведе ова промена имајући у виду судске поступке који су у току само су нека од питања Инсајдера која смо упутили Министарству здравља, а из ког нису стигли одговори.

Извор: Инсајдер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!