Србија је у европском врху по броју штићених личности, броју лица ангажованих на њиховом чувању и новцу који у те сврхе одлази из буџета, указао је данас у саопштењу оснивач покрета Ослобођење и бивши припадник Управе криминалистичке полиције, Милан Думановић.
Он је истакао да је на заштити разних штићених лица ангажовано готово две хиљаде људи, а да је процена „да се само на њихова примања месечно издваја више од два милиона евра народног новца“.
„На то додајте и дневнице, смештај, трошкове опреме, телефоне, више стотина службених аутомобила и долазимо до вртоглаве цифре“, каже Думановић.
Он додаје да је случај Чедомира Јовановића „оголио ситуацију у овој области“.
Подсетимо, Јовановић је недавно потпуно отказао обезбеђење МУП које има 20 година, револтиран јер га је полиција обавестила да отказује заштиту његовој деци. „Безобразлук је да је један небитан политичар под даноноћном заштитом. Он за то време пребија људе тениским рекетима и учествује у надреалним шпијунским аферама у којим оптужује руске дипломате да хоће да га отрују – њега који не може да пребаци 10 хиљада гласова на изборима“, каже Думановић.
Бивши припадник УКП објашњава да је „парадоксално“ да полиција чува „особу која се толико обогатила у транзицији да може сама себи да финансира обезбеђење, што је Јовановић и сам
индиректно потврдио када је отказао заштиту“.
Из покрета Ослобођење указују да закон прописује заштиту само за носиоце највиших државних и правосудних функција, али да се то у Србији не поштује:
„Око 2000 припадника МУП је ангажовано на чувању разних садашњих и бивших функционера, посланика, бизнисмена, тајкуна, па и криминалаца, и њихових комплетних породица. И на
летовања путују уз полицијску пратњу. У страху су велике очи.“
Он подсећа и да је пре више година Вучић „обећао нацији“ да ће укинути употребу ротација на
службеним аутомобилима, а да је ситуација данас таква да на улицама „видимо више блинкера и ротација него икада“.
Покрет Ослобођење позвао МУП да званично обелодани податке о броју запослених и годишњој потрошњи Јединице за обезбеђење, те броју лица која се штите на овај начин. Из овог покрета су позвали и да БИА достави исте податке, наводећи да су и они ангажовани на заштити одређених лица и то на основу „нејасних законских овлашћења“, истакавши као пример министра здравља Златибора Лончара.
Извор: srbin.info