Свет

Рак збрисао целе породице

“Квира” на југоистоку Сардиније највећи је полигон НАТО-а у Европи. Од 1956. године служи како за вежбе војних снага Алијансе тако и за тестирање и уништавање оружја укључујући и ракете са торијумом и пројектиле са осиромашеним уранијумом. Житељи околних села деценијама умиру у тишини. Обољевају од истих болести од којих и италијански ветерани са Балкана – канцера лимфних жлезда, леукемије, канцера мозга, а пречесто им се рађа потомство са урођеним тешким деформитетима. Локални јавни тужилац Доменико Фиордализи први је јавни тужилац који се усудио да отвори истрагу против једног полигона НАТО-а, а ових дана суду је представио оптужницу против 20 лица међу којима и десет генерала и високих официра. Репортер “Вести” био је на лицу места.

У препуној сали окружног суда у граду Ланузеи, на југоистоку Сардиније, тужилац Доменико Фиордализи говорио је пуних пет сати. Коначно је срушен зид ћутања о болестима и умирању у околини полигона Квира, највећег којим НАТО располаже у Европи. Атмосфера у судници је тешка. Због претњи, Фиордализи и његова породица живе одвојено, под строгим мерама обезбеђења. Тужилац преко недеље спава у касарни, а жена и деца негде у Италији. Локални медији пренели су претходних дана да је испод аутомобила судије из Ланузеија дезактивирана бомба.

Првих пет редова заузело је четрдесетак адвоката двадесеторице оптужених. У дну сале је група становника оближњег села Пердаздефогу, две болесне жене из села Вилапуцу, неколико пастира, пензионисана професорка француског Маријела Као, општепозната као лидер комитета Дејтијамо бази (Избацимо базе), Мари-Клод Мелис, мајка војника Валерија, умрлог од канцера жлезда после служења на Косову и – новинари…

Фиордализи чита листу имена петнаесторо деце рођене са ужасним деформитетима у периоду од 1988. до 1992. године у селу Ескалаплано, у непосредној близини полигона. Међу њима је и Марија Грација, која са више од 20 година има тело петогодишњег детета, деформисану лобању… Никада није проговорила, ни проходала, нити се померила. Марија Грација рођена је 1988. године када и већина деце са тешким деформитетима у Ескалаплану.

[jwplayer mediaid=”15329″]

– Ово нису бајке већ сведочења…Члан 32 италијанског устава гарантује свим грађанима основно право на здравље – грмео је тужилац Фиордализи, а затим изнео застрашујуће статистичке податке.

У зони која непосредно окружује полигон становништво му је пријавило 167 случајева канцерогених обољења од чега је њих 100 већ умрло. У Квири, засеоку Пердаздефогу, од 150 становника чак 21 болује од канцера лимфних жлезда.

– Тумори су десетковали породицу Вака – подсетио је тужилац.

У коси деце из Пердаздефогу нађени су трагови уранијума. У простору који окружује полигон, независни италијански стручњаци, који су вештачили за тужилаштво, нашли су високо радиоактивни торијум у костима 18 пастира умрлих у протеклој деценији као и у костима оваца. Преведено у проценте 65 одсто пастира је умрло од канцера и леукемије.

[quote]

Официри морали да ћуте

– Торијум је нађен у меду, месу и млеку. Високи официри и бивши команданти полигона Квира – генерали Молтени, Ћекети и Кватроћиоћи – знали су да треба да не знају да је од 1986. до 2003. године испаљено 1.187 ракета милан пуњених радиоактивним торијумом и противтенковских пројектила тов са азбестом – рекао је тужилац Фиордализи позивајући се на документа заплењена у војним архивама.

Полигон није ни ограђен

– Команданти војног полигона Квира су ћутали, а задатак им је био да упозоре грађане да су изложени радиоактивној опасности док напасају стоку, док беру печурке или се шетају по полигону који је бар требало да буде ограђен – навео је тужилац Доменико Фиордализи.

[/quote]

 

 

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!