БЕОГРАД – Председник Србије Томислав Николић поручио је данас, у разговору са дописницима страних медија, да Србија никада неће признати Косово, да је Резолуцијом о тој покрајини први пут јасно рекла шта жели и да остаје на европском путу.
Он је одлучно одбацио сваку могућност да Србија призна незвисност Косова:
“То би било кршење Устава, који ја никада не бих погазио”, истакао је председник Србије.
Николић је такође рекао да Србија са пута ка ЕУ никада неће отићи сама, и да “одатле може да буде само отерана”.
“Ако је то оно што ЕУ жели, онда нека каже ‘нећемо вас’. Не мора да измишља услове”, нагласио је Николић у разговору са дописницима неколико светских медија, које су највише интересовали приступ председника решавању косовског питања, односи у региону и приближавање ЕУ.
“Србија треба да испуни формалне услове из извештаја Европске комсије. Ја о другим условима не размишљам. Очекујем датум, пошто, у супротном, више никад никога у Србији не бисте могли да убедите да испуњава услове ЕУ, јер иза њих онда стоји још хрпа нових услова”, указао је Николић.
Према његовим речима, неприхватљиво је да Косово добије столицу у Уједињеним нацијама.
“Када би то било прихватљиво, ја бих то написао у платформи и Резолуцији. Платформа предвиђа да Србија никад не призна незавност Косова, а ако не призна, онда такозвано Косово неће имати столицу у УН”, рекао је Николић.
Упитан да ли то значи да има супротан став од премијера Ивице Дачића, који је јуче рекао да би Србија могла да разговара и о столици у УН, уколико би то била последица постизања свеобухватног решења, које је у складу са државним и националним интересима Србије, Николић је рекао да би радије видео изворну Дачићеву изјаву, али да се, уколико је премијер мислио да је то под извесним условима могуће, не слаже са тим.
“Ми смо јуче седели заједно, разговарали о много чему, али нисмо о томе. Волео бих да добијем тачно, изворно како је он то рекао. Очекујем прво његову реакцију. Ако је мислио да под извесним условима то може, онда се ја са тим не слажем”, казао је председник Николић.
На питање Би-БИ-Си-ја (ББЦ) каква је разлика између разговора са приштинским властима и признавања државности Косова, Николић је рекао да је “такозвано Косово члан многих међународних организација, банака… могу да буду европски регион, немамо ништа против тога”, али нема говора о признавању.
Он је додао да се кроз платформу о Косову Србија сагласила с тим да на делу територије српска власт више нема никаквог утицаја.
“Та платформа је и албанска реалност. Шта би друго Србија могла да предложи, шта би још Албанци могли да траже? Не знам шта више од тога осим независности. Од данас па много година и векова Србија неће признати независност Косова и нико нема право да је на то притиска”, казао је Николић.
Односи Београда и севера Косова, додао је председник, биће онакви како то жели Београд, јер “Влада Србије води рачуна о интересима грађана у свим деловима земље и не може да издваја неке и испуњава жеље неких политичких вођа”
Упитан о споменику погинулим припадницима ОВПБМ у центру Прешева, Николић је рекао да би најбоље било да га заједно уклоне Срби и Албанци.
“Било би добро да Срби и Албанци заједно одреде где може да стоји. Онако, у центру, са именима људи, који су убијали представнике власти, полицију и невине грађане, то ниједна држава не би трпела и не би оволико дуго”, казао је Николић.
Стране дописнике посебно су занимали односи са земљама балканског региона, а Николић је истакао да би, када је реч о односима са Хрватском, било боље да су се прво састали председници тих држава, јер би то “означило почетак добрих односа”.
Када је реч о односима са БиХ, он је поручио да је члан Председништва из редова бошњачког народа Бакир Изетбеговић “добродошао и као гост и као домаћин” и да само треба да каже датум да би се догодио њихов сусрет.
Говорећи о Црној Гори, где путује у петак, председник Србије је рекао да ће се посебно усредредити на то да представници српске заједнице не буду увек у опозицији,већ да учествују у одлучивању о томе како ће се лечити, образовати…
Он је најавио и одлазак у Турску, почетком фербуара, где ће, како је рекао, изнети предлог за турске инвестицију у Србију, али и отворено изнети став о наговештајима да Турска намерава да промовише у свету независност Косова.
Он се осврнуо и на почетак обележавања годишњице Миланског едикта, рекавши да је као копредседавајући манифесетације позвао представника римокатоличке и потестантске цркве, да заједно са патријархом српским Иринејом говоре на отварању, у општехришћанском духу прославе.
О потенцијалном доласку папе у Србију Николић је рекао да је то питање односа двеју цркава и да ће се, оног тренутка када СПЦ одлучи да папа треба да дође у Србију, понудити да буде својеврсни домаћин те посете.
Разговору са председником Србије присуствовали су дописници агенција Ројтерс, АП, АФП, Анадолија, Анса, телевизије ОРФ, Алџазира и ББЦ, као и портала СЕтимес.
Танјуг