Афера за афером искакале су попут печурака након кише у току ове године, а нити једна није заокружена и решена на начин да би и они најупућенији правни стручњаци могли да кажу како им је епилог потпуно јасан. Афера Палма, Беливук, Небојша Стефановић, Дијана Хркаловић, царинска мафија и Славиша Kокеза, оптужбе за силовања… Сам бог зна шта су све наше очи морале да читају у претходном периоду, а многи су управо због бесмислене обавештености, односно дезинформисања јавности, престали да буду заинтересовани за дешавања у земљи у којој живе.
Управо је бесмисленост читавог система видљива у примеру Славише Kокезе. Таблоиди и медији који више служе као пропагандна гласила Српске напредне странке и њеног председника, су директно Kокезу оптужили да је опљачкао државу за 640 милиона евра уз помоћ својих сарадника са царине.
Писало се о томе максимално недељу дана, а за то време Kокеза је поднео оставку на место председника Фудбалског савеза Србије. Поштеном човеку и даље није јасно како је Kокеза заправо и доспео на тако високу функцију, али је након периода недодирљивости уследио стрмоглав пад и одлазак из ФСС-а.
Након тога, медији су се повукли, а сви су заборавили причу о 640 милиона, о прислушкивању Вучића, па чак и о умешаности Kокезе у планирање убиства председника државе. Kокеза је отишао у илегалу, није се појавио нити на једном медију, а сада ужива у новцу и анонимности.
Међутим, да послови са државом нису престали видимо из податка да су, од тренутка када су се појавили оркестрирани напади на Славишу Kокезу до данас, фирме које се одавно повезују са његовим ликом и делом са државом склопиле послове вредне више од два милиона евра.
Само у овом месецу, фирма „Проинтер систем“ добила је посао од Града Београда, Управе за заједничке послове и „Паркинг сервиса“. У сва три случаја конкурисали су са још једном фирмом, као група понуђача.
Уговор склопљен са Градом Београдом вредан је око 96 милиона динара и односи се на „имплементацију ХЦМ модула на нивоу градских општина“, а са Управом је склопљен посао вредан 1,8 милиона динара, о сервисирању телекомуникационе опреме у зградама Владе и министарстава у Немањиној улици.
Нешто раније добили су посао и од „Паркинг сервиса“. За консултантске услуге биће плаћени нешто више од седам милиона динара. Ове три фирме нису једине на списку оних који су дали посао фирмама које се доводе у везу са Kокезом.
и највећи домаћи државни извозник оружја указао је поверење „Проинтеру“ и од њега купио лиценцирани софтвер. Уз тај уговор иде и посао одржавању истог тог софтвера у периоду од годину дана.
Укупна вредност договореног посла је нешто више од 60 милиона динара, а одлуку о додели уговора потписао је 19. марта 2021. директор СДПР-а Југослав Петковић.
Посао вредан шест милиона динара „Проинтер“ је добио и од ЕПС-а, док је општина Стара Пазова купила од њих рачунарску опрему за 3,4 милиона динара. На списку оних који су дали уговор овој фирми у последњих шест месеци су и Национална служба за запошљавање. Тај посао је вредан чак 43 милиона динара.
И Министарство унутрашњих послова је у мају у два наврата доделило посао фирмама „Еуросалон фабрика“ и „Проинтер wеб“.
Уговори о набавци намештаја, вредним око 2,7 милиона динара, са тим фирмама склопљени су свега три месеца од привођења некада првог човека ФСС-а. И „Еуросалон фабрика“ и „Проинтер wеб“ су компаније чији је крајњи власник званично у Агенцији за привредне регистре извесна Ивана Рајић.
Ипак, обе фирме дуго су везиване за Славишу Kокезу, а очигледно је да та веза постоји и данас, будући да се налазе на истој адреси на којој је регистровано и предузеће „Сениор тим“, чији је Kокеза и сада званични власник.
Kако је писао Истиномер, бивши председник ФСС-а био је према подацима из Агенције за привредне регистре и формално власник „Еуросалона“.
То што је „Проинтер“ победио на још једном тендеру до пре неколико месеци било би потпуно очекивано, јер је реч о фирми која је била доминантна на „државним“ тендерима годинама уназад. Важила је за једну од главних фирми на тржишту ИТ сектора, повезаних са владајућом СНС.
Да није тако, број послова који су склопили са државом би сигурно био далеко мањи. Kолико је та фирма била привилегована, показује истраживање Инсајдера који је дошао до податка да је „Проинтер“ током децембра 2016. готово сваког радног дана добијао један посао од државе, пише Нова.рс.
Луфтика, Нова.рс