Повереник за информације од јавног значаја поништио је одлуку Вишег јавног тужилаштва у Београду којом је оно одбило да БИРН-у достави документацију у вези са судбином бившег саветника председника Тадића и Вучића, о чијој смрти је јавност сазнала тек три године након што је његово тело нађено у Дунаву.
Више тужилаштво у Београду има рок од 15 дана да поново донесе одлуку о захтеву БИРН-а за достављање информација о смрти адвоката Владимира Цвијана, бившег сарадника два српска председника, наводи се у одлуци Повереника за информације од јавног значаја.
Повереник је тиме поништио претходну одлуку Вишег јавног тужилаштва које је одбило да БИРН-у достави тражене документе уз образложење да су информације већ објављене.
БИРН је дан након што је објављена вест да се Владимир Цвијан утопио још 5. јануара 2018, о чему се ништа није знало више од три године, од Вишег јавног тужилаштва у Београду затражио копију решења којим је утврђено да нема основа за покретање кривичног поступка као и образложење такве одлуке.
БИРН је, такође, затражио да Тужилаштво достави и копију службене белешке коју је јавни тужилац или заменик јавног тужиоца дужан да састави у складу са Правилником о управи у јавним тужилаштвима.
Наиме, јавни тужилац или његов заменик дужни су да саставе службену белешку у случају када у току или на крају истраге или у току главног претреса донесу одлуку о одустајању од даљег кривичног гоњења, као и када одлучи да нема места покретању кривичног поступка, као што је било у конкретном случају.
Достављање тог документа могло би јавности да омогући да сазна детаље у вези са околностима смрти овог бившег јавног функционера, будући да према правилнику „службене белешке морају да садрже опис поступања у предмету и предузетих радњи, сажет опис чињеничног стања које се хронолошки излаже, уколико не постоје разлози због којих би требало излагати на други начин, као и правну оцену кривичноправног догађаја“.
“Информација већ објављена”
Два дана након подношења захтева, Више јавно тужилаштво је донело решење којим је БИРН-ов захтев од 16. марта ове године одбило уз образложење да орган јавне власти не мора да достави тражену документацију уколико се ради о информацији која је већ објављена и која је доступна јавности на интернету.
Тужилаштво се, наиме, позвало на своје саопштење које је у међувремену објавило, а у ком је наводено да је у конкретном случају наложена обдукција, заједно са токсиколошком анализом, како би се утврдио идентитет преминулог лица и узрок смрти и да је након достављања извештаја полиције и обдукционог записника са токсиколошким анализама утврђено да је у питању Владимир Цвијан, рођен 1976. године, који је преминуо “услед утапања”.
Из овог саопштења се, међутим, не виде резултати и закључци обукционог налаза са токсиколошком анализом, њихово тумачење и образложење тужилаштва. Не виде се ни околности под којима се утапање догодило, када је и како Цвијан доспео до обале Дунава и на ком се месту тачно утопио, ко га је и када последњи пут видео, да ли је тужилаштво саслушало некога у вези са овом смрћу и слично.
Због свега тога БИРН је уложио жалбу, коју је Повереник уважио и наложио Вишем тужилаштву у Београду да поново одлучи о поднетом Захтеву за приступ информацијама од јавног значаја.
У решењу Повереника, између осталог, се наводи да се из досадашњег поступања Тужилаштва у вези са захтевом БИРН-а „не може са сигурношћу утврдити“ да је Више јавно тужилаштво пре доношења решења о одбијању БИРН-овог захтева, разматрао примену члана закона који одређује да се информација не мора доставити тражиоцу уколико би тиме било повређено право на приватност, али који и дефинише изузетке тог правила.
Наводи се, наиме, да се тај члан не примењује уколико се ради о личности, појави или догађају од интереса за јавност, а нарочито ако се ради о носиоцу државне и политичке функције и ако је информација важна с обзиром на функцију коју то лице врши.
Зато се то истиче и у решењу Повереника, у ком, између осталог пише да су „у конкретном случају тражене информације у вези са Владимиром Цвијаном који је најпре од 2004. године био консултант за послове стручне анализе из области права за потребе кабинета тадашњег председника Бориса Тадића и секретар Правног савета председника Србије, а у фебруару 2008. године именован за саветника наведеног председника и потом обављао дужност генералног секретара председника Србије”.
Такође се наводи да је “након 2010. године, због неслагања са процесом реизбора судија, Цвијан напустио кабинет председника и постао функционер Српске напредне странке, чији посланик постаје 2012. године, да би 2013. године започео са бављењем адвокатуром, након отвореног неслагања са политиком Српске напредне странке и напуштања исте“.
Више јавно тужилаштво у Београду нову одлуку о захтеву БИРН-а мора да донесе у року од 15 дана од дана пријема решења Повереника.
Три године ћутања
Подсетимо, информацију о томе да је Владимир Цвијан преминуо, о чему више од три године јавност, али ни њему блиске особе нису ништа знале, објавио је 15. марта ове године магазин Таблоид, након чега се, дан касније, огласило Више јавно тужилаштво у Београду, наводећи да је тело, тада непознате мушке особе, пронађено на 1.164 км десне обале Дунава. Тело је било на удаљености од око седам метара од обале.
“Дежурни тужилац по службеној дужности наложио је обдукцију леша, заједно са токсиколошком анализом, како би се утврдио идентитет преминулог лица и узрок смрти. Након достављања извештаја полиције и обдукционог записника, са токсиколошким анализама, утврђен је идентитет преминулог – Владимир Цвијан, рођен 1976. године, које лице је преминуло услед утопљавања. На телу покојног нису пронађени трагови који би указивали на механичке повреде, а из резултата токсиколошкиих анализа могло се закључити да не постоје основи сумње да је извршено кривично дело”, наведено је у саопштењу.
Током наредних месец дана до јавности су стигле још неке информације о овој мистериозној смрти и то углавном из докумената која је на Твитеру објавио адвокат Иван Нинић.
Један од њих је и извештај који је након упућеног захтева, Нинић добио из Безбедносно-информативне агенције која је по објављивању вести о Цвијановој смрти обавила информативне разговоре са бившим радником Југословенског речног бродарства који је пронашао његово тело, са неименованим представником Адвокатске коморе и бившом Цвијановом супругом.
Из ових извештаја који су писани између 22. и 25. марта ове године, сазнали смо да ни бивша супруга није знала да је Цвијан мртав, а да је Адвокатска комора о његовој смрти била обавештена у лето те 2018, али да нису нашли за сходно да о томе обавесте колеге и јавност.
БИРН