Београд — У последње време често се могу чути предвиђања о скором нестанку штампаних медија. Тиражи листова све су мањи, па су смањени и приходи од оглашавања.
Наиме, одавно се интернет сматра као веома опасна конкуренција традиционалним медијима.
Последњих година многи медијски стручњаци упозоравају на кризу штампаних медија. И у нашој земљи сведоци смо гашења листова као што су “Правда”, затим “Прес”, а последњи пример је лист “Сан”, који је опстао само један месец.
И док већина тврди да су главни узроци овога нове технологије, неки представници штампаних медија тврде да су проблеми ипак сложенији.
“Продаја је врло лоше организована, да не кажем монополизована- изузетно лош третман од оглашивача, не постоји закон као што постоји у неким западним земљама да се одређени проценат од укупног инвестирања мора дати штампи као у Великој Британијиа, што је природно због економске ситуације и због тога што ми нисмо земља у којој се много чита чак и када је економска ситуација била много боља”, сматра Зоран Павић, заменик главног уредника магазина “Статус”.
У земљама у којима већина становника има приступ интернету. од 2000. је забележен велики пад тиража штампаних гласила. Раније се на сваких десет година тираж смањивао 5 до 10 одсто, а последњих десет година тираж штампе је нагло смањен за 20 одсто. То само потврђује чињеницу да је брига за опстанак штампаних медија, али и за опстанак новинарске професије – оправдана.
“Нажалост телевизија и интернет као мултимедијални медиј потире то што је била функција штампе, а то је била аналитичност. Штампа се не може борити у брзини доношења информација у односу на интернет, али постоји та анализа и реч више која се не може видети на тим другим садржајима на интернету”, каже Цвјетин Миливојевић из агенције “Прагма”.
И у свету је слична ситуација. После скоро 80 година постојања други најтиражнији амерички лист “Њузвик” од ове године прешао је само на дигиталну верзију, а спекулише се о судбинама “Гардијана” и “Обзервера”. Главни разлози укидања штампаног издања су вишегодишњи губици и све већи приходи од маркетинга на интернету.
Б92