Економија

Привредници против новог модела фискализације, порески стручњаци тврде да је ефикаснији

Привредници у Србији су против новог модела фискализације пореских обвезника, а порески стручњаци тврде да се уводи са циљем да се олакша контрола прихода и сузбија сива економија.

Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је за Бету да су привредници против увођења новог модела фискализације још од пре неколико година, од када се покушава његово увођење, и да и данас мисле да је то нерационална одлука државе.

„Привредницима то не треба, а ако држава није способна да контролише наплату пореза нека сноси тај трошак, који је и у том случају непотребан јер стручњаци за информатику кажу да су се само могла поправити софтверска решења, уместо што ће се бацити на стотине хиљада фискалних каса”, рекао је Атанацковић.

Нови модел фискализације подразумева коришћење електронског фискалног уређаја, путем којег ће обвезник фискализације у тренутку промета на мало, укључујући и примљени аванс за будући промет на мало, издавати фискални рачун са кју-ар (QR) кодом.

Електронски фискални уређај осим касе, како је најавио министар финансија Синиша Мали, може да буде и рачунар, таблет, мобилни телефон, а нови модел фискализације ће смањити оперативне трошкове за ГПРС пренос података дневног извештаја штампање контролних трака за фискалне рачуне, чување контролних трака, обавезни годишњи сервис фискалних уређаја.

Мали је најавио да ће држава субвенционисати привреднике са 100 евра по продајном месту и 100 евра по фискалном уређају при чему ће они који нису у систему пореза на додату вредност (ПДВ) добити за 20 одсто већу субвенцију за касе због немогућности да искористе улазни ПДВ, што ће државу укупно коштати шест милијарди динара. Од ове обавезе су искључени привредници који продају робу на пијаци, адвокати и таксисти.

Атанацковић је рекао да је тај модел преузет од Хрватске где се није показао ефикасним.

„Нови модел фискализације подразумева квалитетан интернет, а питање је да ли је у Србији свима и доступан. У Хрватској се показало да у време великих гужви и много трансакција долази до загушења података тако да тај систем није много ефикаснији од постојећег”, рекао је Атанацковић.

Истакао је да је неприхватљиво да су од обавезе увођења новог модела фискализације опет изузети таксисти и адвокати који нису били дужни да уведу ни фискалне касе, а да у другим земљама нису заобиђени од плаћања ПДВ-а.

„Разлог за то је што таксисти и адвокати у Србији имају снагу да се одупру држави, а привредници је немају”, рекао је Атанацковић.

Порески саветник Ђерђ Пап рекао је да је нови модел фискализације један од начина за борбу против сиве економије и олакшава контролу промета.

„Нови модел фискализације подразумева да фискалне касе нове генерације буду онлајн повезане са Пореском управом, мада су порески службеници и сада могли да затраже одређене податке од привредника који је био дужан да их достави накнадно”, рекао је Пап преноси Бета.

Додао је да нови модел фискализације подразумева квалитетан интернет уместо ГПРС уређаја.

Ако држава сноси целокупан трошак нове фискализацје то, према његовим речима, неће отежати пословање привредницима.

Пап је оценио да је неприхватљиво да таксисти и адвокати поново буду изузети од плаћања ПДВ-а и да је држава опет подлегла притиску.

„Није у реду да таксисти и адвокати опет буду изузети из система фискализације са образложењем да не могу да га монтирају и да би могло да буде много правних заврзлама”, рекао је Пап.

Недоумица у новом моделу фискализације има и када је реч о превозницима када пређу границе Србије, па је најављен састанак са њима како би се нашло решење.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!