Новоотворена ковид болница у Новом Саду, чијом изградњом у рекордном року се дичила власт на сваком нивоу, од дана отварања има проблема са инсталацијама, струјом и поплавама. Проблем је, према сазнањима Нова.рс, у лоше урађеним инсталацијама и прикључцима на водоводну мрежу, због чега у болници ни месец дана након отварања вода није бактериолошки исправна.
„Од дана отварања 2 септембра подрум је поплављивао неколико пута, а вода за пиће никада није ни била исправна. Пацијентима се даје искључиво флаширана вода, али им се не говори разлог. Особљу је речено да вода није за пиће, али им је забрањено да ту информацију деле даље. Још гора је ситуација са струјом“, каже извор Нова.рс, који напомиње да је цела урађена „фушерајски“ и да постоје проблеми и на електроинсталацијама.
Објекат од 19.500 квадрата сазидан је за непуна 4 месеца на Мишелуку, у непосредној близини саобраћајне петље између Новог Сада и Сремске Каменице. Ово земљиште није раније било кориштено као грађевинско, тако да је током изградње болнице рађено и комунално опремање, између осталог и приступ водоводној и електромрежи. Да ли због брзине радова или нестручности, у ковид болници где се тренутно лечи 512 пацијената, постоје проблеми и са учесталим падом напона струје.
„Срећом, болница се ослања на сопствене генераторе, тако да безбедност пацијената није угрожена. Могуће да је у питању преоптерећење мреже, али о томе се свакако морало водити рачуна токо изградње, а не да се месец дана након отварања и са скоро пуним капацитетом болничких постеља, мајстори и даље шетају наоколо и „дотерују“ ствари“, каже наш саговорник. Нова.рс јепослала питања Клиничком центри Војводина који је надлежан и за нову цовид болницу, али нам, очекивано, на питања нису одговорили. Међутим, КЦВ је накнадно послао саопштење другим медијима, у ком се, немушто, помињу и проблеми са инсталацијама.
„Поред лечења пацијената, из предострожности потребна је свакодневна опрезност с обзиром на нови изграђени објекат Ковид болнице на Мишелуку у вези са водоснабдевањем, електроинсталацијама, гасним инсталацијама, енергетским снабдевањем те се свакодневно врши надзор над истим у циљу спречавања свих нежељених могућих догађаја. Редовно се врши дезинфекција, уз поштовање свих хигијенских норматива, а током викенда је рађено и додатно испирање целокупне водоводне мреже. Нормалан рад болнице ни једног тренутка није прекинут, а од почетка рада болнице пацијентима и запосленима је омогућено конзумирање флаширане воде и воде за пиће из апарата“, наводи се у данашњем саопштењу КЦВ.
Изградњу болнице на Мишелуку, у коју је уложено око 4 милијарде динара, држава је препустила својој омиљеној фирми “Термомонт”, која је сазидала и преостале ковид болнице у Србији, а недавно јој је поверена и изградња Фабрике вакцина. Укупни пословни приходи приватне фирме Термомонт су 2019. износили 22,3 милиона евра, а само прошле године је са државом склопила уговоре који јој гарантују бар 3,2 пута веће приходе. Интересантно је напоменути да је у 2019. години чак 69,8% укупног пословног прихода Термомонта било од послова са јавним сектором, путем јавних набавки.
Нова.рс