Призор који се ретко виђа и дуго памти – прелазак стада од 600 буша говеда преко Видлича (1100м н.в.), од летње испаше у Горњем Криводолу до зимовника у Смиловцима, један од ретких примера сточарских вертикалних миграција, објавио је на друштвеним мрежама Сергеј Иванов, дипломирани ветеринар из Димитровграда, који је пре 15 година са групом ентузијаста и колега започео органску производњу на димитровградској страни Старе планине. Наиме, тада је по први пут организовао Балкански сајам агробиодиверзитета, односно сајам биолошке разноврсности.
У семпрембру ове године на Старој планини је одржана је изложба буше, аутохтоне расе говеда. Циљ ове манифестације је промоција узгоја буша говеда, традиционалног начина живота у руралном простору и културне баштине одређеног краја.
Буша има изузетан значај за опстанак и развој руралних средина у овом делу Србије, али и за очување генетског потенцијала и стварање додате вредности у сточарству. Каратеристике ове аутохтоне расе говеда су отпорност, издржљивост и скромни захтеви држања. Краве дају квалитно месо и млеко. У просеку дају седам литара, са чак шест одсто млечне масти. Како би се спречило нестајање буше, држава их третира као генетско наслеђе и подстиче субвенцијама произвођаче да гаје ову аутохтону расу говеда.
Славица Ступарушић, Политика.рс