КРУШЕВАЦ – Први радови на изградњи Моравског коридора који у дужини од 109,6 километара осим што спаја седам градова и општина Поморавља, директно повезује коридоре 10 и 11, почињу у мају и то на територији Крушевца и Чачка, речено је у уторак после оперативног састанака представника Министарства регионалног развоја и локалне самоуправе и градоначелника и председника општина из Крушевца, Краљева, Чачка, Варварина, Трстеника, Ћићевца, Врњачке Бање и директора локалних дирекција за урбанизам.
Министарство је крајем прошле године потписало предуговор о изградњи два регионална ауто-пута у Србији са кинеском корпорацијом за путеве и мостове (“Чајна род” и “Бриџ корпорејшен”), који се односи на изградњу Моравског коридора од Појата до Прељине и ауто-пут од Новог Сада до Руме, са тунелом кроз Фрушку гору. Укупна вредност овог предуговора је 642 милиона евра.
– Изградња Моравског коридора један је од највећих инфраструктурних пројеката у овом тренутку у Србији – каже министарка Верица Калановић.
– То је ауто-пут који спаја коридоре, али и нова шанса за развој, бољи живот људи и останак младих генерација. Ово није политички, већ животни пројекат.
Око пола милиона људи живи у Поморављу. За њих је Моравски коридор животна потреба.
– Пројекат захтева синхронизовану активност. Предвиђени рок за завршетак пројекта је 48 месеци – каже министарка. – Имамо 10 километара мостова, осам пута прелази се преко Западне Мораве, велики број насипа, пролазак кроз Трстеник, врло узак део између Мораве и Гледићких планина, измештање реке на територији Краљева.
На састанку је договорено да сваки град, односно општина, одреди собу које ће 24 сата моћи да пружа оперативне податке са терена. Извођачима ће бити понуђена локална снага, каменоломи, бетонске базе, шљункаре, сарадња са локалним грађевинским фирмама, па у Министарству за регионални развој изградњу коридора виде и као шансу за грађевинске фирме у кризи и као развојну шансу за предузећа у реструктурирању, која су традиционално опредељена ка машинској индустрији.
– Крајем септембра извршили смо увид у просторни план посебне намене, то је подручје у ширини од 700 метара до километар, где ће проћи будућа траса ауто-пута, за 57 километара од Појата до Кошева и од Прељине до Адрана. Имамо завршену пројектну документацију за 52 километра, која ће се радити у току 2013. године – истиче министарка.
Први радови крећу од Крушевца, а градоначелник Братислав Гашић каже да је град спреман. Моравски коридор пролази дуж целе територије Трстеника, од око 30 километара, па ће ова општина бити на самој траси пута.
– За нас је то мотор развоја који ће нам омогућити да у будућу индустријску зону од 62 хектара која ће бити на траси ауто-пута, доведемо домаће и стране инвеститоре и да постојећу привреду учинимо конкурентнијом – каже Мирослав Алексић, председник општине Трстеник. – На територији општине не постоје озбиљни имовинско-правни проблеми, али ће један од проблема бити пролазак саобраћајнице кроз насељено место Грабовац. Ипак, учинићемо све да грађани не трпе превише због будућег ауто-пута.
Састанци на овом нивоу одржаваће се најмање једном у три месеца. Министарка Калановић за “Новости” истиче да имовинско-правни односи неће успорити градњу.
– Само на 11,5 километара овог дела од Кошева до Мрзенице, обилазнице око Крушевца, имамо завршену експропријацију – каже министарка. – Не очекујем да ћемо имати спорне моменте, али је потпуно јасно да ћемо ући у процес цепања парцела, проглашавања јавног интереса, куповине дела приватних парцела, у некима чак и рушења објеката легално или нелегално, постављени уз накнаду уз максималан компромис са власницама и да нећемо дозволити да реализација пројекта стане због нерешених имовинско-правних односа.
Новости