Из буџета општине Бујановца, који ће сутра бити усвојен на седници Скупштине општине, Срби ће за реализацију пројеката у срединама у којима живе добтии мање до осам посто од сопствених прихода општине, тврде наши извори у овој заједници.
Председник општине Нагип Арифи тврди да то није тачно и да ће добити више.
Председник другог коалиционог партнера у локалој власти у Бујановцу , Партије за демократско деловање (ПДД) Шаип Kамбери, који је и посланик у Скупштини Србије, каже да Срби у Бујановцу “немају јасан став” као и да ће “ваљда доћи на седнису Скупштине” на којој ће се одлучивати о буџету, само два дана пре краја године.
Српски одборници бојкотују седнице Скупштине општине у знак протеста што је у мултиетничком Бујановцу формирана једноетничка власт коју чине само албанске странке.
Међутим, Срби са којима смо разговарали као контрааргумент на тврдњу Арифија и Kамберија указују на цифре.
Наводе да су поднели усаглашени предлог са пројектима за 60 милиона инвестиција из буџета општине, као што је то и раније било.
Објашњавају да се годинама уназад поштовао принцип да се за српске средине у буџету општине Бујановца издвајо 40 посто а за албанске и ромске 60 посто.
Тврде да су ове године добили 20 милиона за пројекте у срединама где живе Срби од новца који пребацује Kоординационо тело за општине Бујановац, Прешево и Медвеђу и 6,5 милиона од сопствених прихода општине што је, кажу нешто више од осам посто буџета а не 40 посто, како је до сада био принцип.
Наводе и да су припадници ромске заједнице добили девет милиона динара али и да је у преговоре била укључена само једна ромска листа а у Скупштини општине су две.
Планирани буџет општине Бујановац, предлог је усвојен на седници Општинког већа прошле суботе, је око две милијарде динара а у њему се налази и око 900 милиона динара који су намењени бујановачким школама.
Наши извори наводе да је реални буџет ове општине, без новца за школе, нешто мало више од милијарду динара, овогодишњи је био милијарду и десет милиона динара.
У Бујановцу, у коме живе Албанци, Срби и Роми, локална власт је једнонационална и чине је само странке које окупљју Албанце.
У међувремену је једна албанска странка , Алтернатива за промене, напустила владајућу коалицију и у њој су сада Демократска партија (ДП) Нагипа Арифија, Патрија демократског деловања (ПДД) Шаипа Kамберија и Покрет за демократски прогрес (ПДП) Шћиприма Муслиуа.
ЈУГпрессови извори међу Албанцима тврде да су управо ова тројица лидера предуго преговарала о томе како ће чије бирачко тело бити сагледан у буџету и да зато овај најважнији финансијски документ у Бујановцу усвајају после законом предвиђених рокова.