Србијаданас коментар: Ако је било ко и имао било каквих сумњи о јучерашњем рефрендуму и бруталној крађи гласова коју покушавају да прогурају режимске странке уз помоћ криминалаца у РИК-у онда данас после овог саопштења ЕУ која наврат нанос покушава да легитимизује бруталну крађу и узурпацију гласова од стране режима постаје јасно да је управо ЕУ и гурнула Вучића и његов криминални режим у ту игру. После овог саопштења ЕУ нема никакве сумље да је Александар Вучић са својом криминалном организацијом брутално покрао гласове на јучерашњем референдуму а да иза читаве те приче стоје бирократе из Брисела иза којих стоји онај на чијем су платном списку. ЕУ је у Србији постала непријатељ демократије и слободе. ЕУ је ништа друго до најобичнија лобистичка групација оног ко је више плати да извршава његову вољу.
___________________________________________________________________
ЕУ поздравља завршетак важног корака у уставној реформи у смислу јачања независности судства који је Србија начинила рекавши већинско “да” на јучерашњем референдуму, али ту се реформски процес не завршава и потребно је да буде настављен, саопштио је портпарол Европске службе за спољне послове (ЕЕАС) поводом референдума о уставним променама у области правосуђа, на којем је, према прелиминарним резултатима, 59,71 одсто изашлих грађана гласало “за”, а 39,26 одсто било против.
„Потребно је да се измене још бројни закони за ефикасну примену уставних амандмана. То треба да буде припремљено као приоритет кроз свеобухватну реформу релевантних закона, у складу са европским стандардима“, наводи се у саопштењу портпарола ЕЕАС.
Додаје се да ЕУ поздравља намеру српске владе да настави да укључује Венецијанску комисију у све наредне кораке.
“ЕУ ће наставити да блиско прати овај процес и обезбеђује финансијску и техничку подршку за примену правосудних реформи. Истовремено, ЕУ жали што није могуће да се постигне договор са владом Kосова, који би омогућио ОЕБС-у да прикупи гласове на Kосову, у складу са ранијом праксом”, наводи се у саопштењу.
На референдуму о уставним променама право гласа имало је 6.510.323 грађана. Грађани су се на питање “Да ли сте за потврђивање акта о промени Устава Републике Србије” изјашњавали заокруживањем одговора “да” или “не”. Не постоји цензус у погледу излазности као услов да би референдум успео.
Н1 Београд, Србијаданас.нет