Само уз сагласност Русије, Русија може да буде избачена из Уједињених нација, а могућност да Резолуција 12 44 буде промењена не постоји, каже за лист “Нова” Павле Јевремовић, бивши амбасадор Србије при УН. Он наводи да је по процедурама могуће доношење нове резолуције о Косову, али и на ту одлуку вето могу ставити сталне чланице Савета безбедности УН – Русија и Кина.
Након одлуке Србије да подржи Резолуцију Уједињених нација о осуди руске агресије на Украјину, огласио се председник Александар Вучић. Он је на конференцији за новинаре рекао да је у наредном периоду могуће избацивање Русије из УН, након чега постоји могућност промене Резолуције 1244 и признање Косова од стране земаља Европе које то још нису учиниле.
Ипак, Павле Јевремовић, који је био амбасадор Србије при Уједињеним нацијама, каже за “Нову” да могућност избацивања Русије не постоји.
“Можете да им суспендујете право да говоре, као што је био случај Југославије када се распадала, али је таблица остала тамо. Избацити велесилу, једну од утемељивача УН, чланицу Савета безбедности… то нарушава темеље на којима УН почива као политички инструмент. То би био крај Уједињених нација. Никоме није пало на памет да избаци Америку у време Вијетнамског рата”, наводи Јевремовић.
Он каже да не постоји ни могућност суспензије или ускраћивања права вета које Русија има у Савету безбедности.
“Осим ако хоћете да уништите Савет безбедности. Не постоји процедура за то. На томе почивају УН. Оне су основане после Другог светског рата, уважавајући реалан однос снага победница у Другом светском рату, да деле одговорност за будућност света”, објашњава Јевремовић.
Судећи према Повељи Уједињених нација, теоретски постоји могућност избацивања неке земље која константно врши насиље из те организације, али само на предлог Савета безбедности, у коме Русија има право вета.
Такође, могуће је некој чланици суспендовати вршење права и привилегија, али ако је против ње Савет безбедности предузео превентивну или принудну акцију. Ни то у случају Руске Федерације није реално.
“Систем је направљен управо тако да би опстао у критичним ситуацијама. Југославија је била суспендована, па је и даље тамо била наша табла и празна клупа до 2000. године. Па смо ми онда дуго већали и констултовали се са Французима и правним одељењем. Они су очигледно питали Американце и рекли да не компликујемо ствар и да затражимо пријем као нови члан. И тако смо се вратили 2000. године”, објашњава Јевремовић.
“Политички је све могуће, а последице би биле тектонске. Био би уништен међународни поредак, који смо градили од Другог светског рата. Ко ће ту одговорност да преузме”, додаје бивши амбасадор у УН.
Судећи по речима саговорника “Нове”, не стоје ни наводи Вучића да би избацивањем Русије из Уједињених нација могло доћи и до промене Резолуције 1244.
Јевремовић каже да Резолуција 1244 заправо не може да буде промењена, већ само може бити донета нова резолуција која би њу поништила.
“Ви морате да донесете нову резолуцију, која ће 1244 да стави ван снаге. Нова би се позвала на ту резолуцију, било би наведено да је испунила задатке, исцпрела могућности… То је јако тешко. Прво добити сагласност да се то потегне у Савету безбедности, друго да се отвори питање Косова – то се гласа простом већином. Да ли ће бити донета одлука о новој резолуцији, зависи од става сталних чланица (међу којима су Русија и Кина, прим.аут), плус остали”, истиче саговорник “Нове”.