Организација “Еколошки устанак” навела је у свом саопштењу да је тровање реке Јадар бушотинама само једна од 200 таквих локација у Србији, али и да имају план како да угрожена подручја Србије претворе у “регионе здраве хране, а не канцерогена јаловишта”.
Kако се наводи у саопштењу, узорковање воде из реке Јадар показало је да је концентрација бора за 17 пута већа 20 километара низводно од рудне зоне, где се налазе бушотине компаније Рио Тинто, док је концентрација арсена повећана девет, а литијума три пута.
Поставља се питање да ли је угрожена читава производња хране у долини Јадра, јер ова вода је кључна за пољопривредну производњу.
„А ово је само једна од 200 истражних локација које су данас активне. Значи, ако је доказана ова токсична количина елемената у долини Јадра, само можемо претпоставити шта се дешава на другим локацијама. Читава Србија се буши без икаквог плана и контроле и грађани остају слепи које последице ово има за природу, пољопривреду али и здравље људи“, кажу из овог удружења.
Пратите наше одабране најбоље вести на нашем “Телеграм” каналу на Андроид телефонима преко инсталације на Плаy Продавници или десктоп рачунарима ОВДЕ
Такође, прошлог лета они су тражили хитно обустављање истражних бушотина, инспекције министарства које ће урадити узорковање воде и тла, да би коначно било познато која је вода безбедна за пиће, а земља за узгој и исхрану. Од надлежних институција није било никаквог одговора.
Kако истичу, забрињавајуће је Просторни план Републике Србије, плански документ који предвиђа више од 40 нових рудника широм читаве наше земље, и противзаконито је усвојен на састанку Владе, а сада се чекају избори да би био усвојен и у Скупштини.
„Након овог чина, наша плодна Србија би постала рударска колонија 19-ог века, а грађани и природа би били осуђени на векове затрованости и преране смрти.“, истичу они, наглашавајући да ово не сме проћи.
Због тога су, како кажу, направили план да ова угрожена подручја постану региони здраве хране, а не канцерогена јаловишта.
„У овом веку суша и жеђи, нашу воду морамо чувати као сам живот, а не користити за испирање руда. Имамо план да коначно, након 18 година, Зрењанин и читава Војводина добију пијаћу воду у сваку кућу. Такође, нашим вредним сељацима ћемо обезбедити субвенције, знање и подршку институција, од које се може зарађивати и до 4 пута више, те тако можемо постати суперсила у производњи здраве хране. То значи да хранимо Европу и подигнемо извоз, и никада више не дођемо у ситуацију да увозом пунимо државне магацине“, наводи се у саопштењу.