Шеф европске дипломатије Жозеп Борел изјавио је да Србија треба што пре да се усклади са санкцијама ЕУ Русији и да одржавање блиских односа са режимом руског председника Владимира Путина више није компатибилно са европским интеграцијама.
Борел је новинарима рекао да Унија “разуме тешкоће” и да “много цени” гласање против Русије у Генералној скупштини УН, али да од кандидата за чланство и партнера “очекује да се у потпуности ускладе са спољном политиком”.
“За мене је јасно, и за многе од мојих колега у Савету ЕУ за спољне послове, да одржавање блиских односа са Путиновим режимом више није компатибилно са изградњом заједничке будућности са ЕУ. Те две ствари у исто време нису компатибилне”, казао је Борел.
Борел, високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику, навео је и да неутралан став према сукобу у Украјини представља “лажан концепт”.
“Неутралност у светлу рата у Украјини је лажан концепт. Једна земља је извела инвазију на другу и стављање њих у исту раван значи да нема разлике између нападача и нападнутог. То није могуће”, додао је.
Борел је рекао да ЕУ поздравља “стратешке и храбре изборе” оних партнера који се у потпуности усклађују са њеном спољном политиком и санкцијама Русији.
“То нису сви, али су многи. Министри су изразили јасно очекивање према партнерима као будућим чланицама да буду посвећене европским вредностима и спољној политици ЕУ. Они који то још нису урадили, а Србија је једна од њих, треба што је пре могуће да се ускладе и да примене санкције”, навео је Борел.
Наставак дијалога Београда и Приштине могућ пре лета
Борел је рекао да су шефови дипломатија разговарали и о дијалогу Београда и Приштине и изразио наду да ће “пре лета” бити одржан нови састанак председника Србије Александра Вучића и премијера Косова Аљбина Куртија.
“Министри ЕУ су изразили уверење да сви претходни споразуми (у дијалогу) треба да буду примењени. Иако и Србија и Косово изражавају посвећеност дијалогу, када седну заједно, нема напретка. Потребно је изградити поверење”, казао је високи представник ЕУ.
Борел је рекао и да ће ЕУ наставити да уводи санкције Русији, али је изразио жаљење што данас није постигнут договор о увођењу шестог пакета рестриктивних мера Москви, који укључује забрану увоза нафте из Русије. Томе се противи неколико земаља, од којих Мађарска најчвршће.
“Нажалост, данас није било могуће постићи договор о финализацији шестог пакета санкција Русији”, казао је Борел.
На питање да ли је уверен да ће бити постигнут договор о увођењу шестог пакета санкција Русији, Борел је одговорио “зашто не”.
Он је осудио руску блокаду украјинских лука, наводећи да она, због немогућности извоза житарица, има знатан негативан утицај на свакодневни живот људи у Африци и Азији.