Он инжењер, она домаћица, имају једну кћерку. Господин и госпођа Аншлаг, како их медији зову, водили су обичан грађански живот. Па ипак, иза фасаде грађанског живота крила се неочекивана прича.
Прошле недеље је у Штутгарту отпочео један од најспектакуларнијих шпијунских процеса после распада Совјетског Савеза. На оптуженичкој клупи је брачни пар Хајдрун и Андреас Аншлаг (ради се о псеудонимима) који су пуне 23 године шпијунирали за руску тајну службу СВР, наследника некадашњег КГБ-а.
Иза фасаде обичног грађанског живота ове 47-годишње домаћице и њеног мужа инжењера Андреаса у хесенском градићу Марбургу стоји на стотине докумената о Европској унији, НАТО-у и УН послатих у хладноратовском стилу, само без гвоздене завесе.
ХАШКИ ИЗВОР
Судски процес је почео у понедељак, а скоро годину дана пар је седео у притвору. Када је на пројектору у Вишем покрајинском суду у Штутгарту приказан кћеркин пасош, Хајдрун је изгубила самопоуздање и почела неконтролисано да плаче. Права имена овог пара не зна чак ни судски сенат. Крајем 80-их година су са лажним документима прешли границу као Аустријанци јужноамеричког порекла.
После венчања у Немачкој добили су кћерку, данас студенткињу, која према писању немачких медија није знала ништа о двоструком животу својих родитеља. Шпијунски пар делује неупадљиво, она је плава, он са проседом косом, обоје сасвим обичне спољашњости. Међутим, од шпијунског посла овај пар је зарађивао око 100.000 евра годишње.
Како пише немачки “Велт”, холандски службеник Рејмонд Потереј из Министарства спољних послова у Хагу је немачки пар снабдевао документима о ЕУ и НАТО-у. У периоду од 2008. до 2011. године он се 30-ак пута срео са Андреасом Аншлагом и за своје услуге добио преко 72.000 евра, наводи овај дневник, позивајући се на делове оптужнице дугачке 137 страна. Потереј ће за то одговарати пред судом у Холандији, а међу важним документима које је проследио Русима налази се и извештај генерал-мајора Марка Ф. Ремзеја из команде НАТО у Европи за 2011. годину, у којем се говори о актуелном стању НАТО операција у Авганистану, Либији и на Косову
КРАЂА ЗНАЊА
Контакте са Москвом је шпијунски пар одржавао преко радио сигнала, “мртвих” сандучића за пошту или сателита, а ту и тамо би слали тајне поруке у виду уобичајених коментара уз видео-снимке на Јутјуб
Немачка страна је предложила размену овог пара за два америчка агента ухапшена у Русији, али до тога није дошло, јер о свему одлучује председник Путин лично. Размењен је требало да буде и бивши руководилац руске унутрашње тајне службе ФСБ, који је у Москви осуђен на 19 година затвора. С руског становишта била би то лоша погодба, јер пару Аншлаг следи највише по 10 година затвора.
[quote]
Реприза хладног рата
Процес подсећа на време када су државе Варшавског пакта и НАТО-а непомирљиво стајале једне наспрам других. Из тог времена је незабораван случај Гинтера Гијома, који важи за најспектакуларнији шпијунски скандал у аналима немачко-немачке историје. Гијом је био блиски сарадник тадашњег канцелара Вилија Бранта, а његово раскринкавање као шпијуна ДДР-а довело је 1974. године до Брантове оставке. Легендарна је била и замена агената између Берлина и Потсдама, када је Гијом размењен и пребачен на исток. Сигурно није пука случајност да његов тадашњи адвокат Хорст-Дитер Печке сада заступа брачни пар Аншлаг.
Обавештајци у Библији и Курану
Посао тајног агента код младих Руса важи за веома перспективан. Многи га гледају као добро плаћено занимање за добробит отаџбине. Чак и тајна служба СВР врбује на интернету јавним слоганом “шпијунажа је важан фактор за опстанак државе”. Још један од аргумената који се наводи у прилог овом послу је да шпијунажа постоји откако је света и века, још од Библије и Курана па све до Џемса Бонда.
[/quote]
Заједно са временом проведеним у притвору и шансе да због доброг владања могу да одслуже само две трећине казне, то практично значи да би се брзо нашли на слободи.
Чак и ако је много времена прошло од хладног рата, Немачка је и надаље привлачна мета за шпијуне, с тим што модерни агенти данас имају нешто другачији задатак – да краду знање и информације везане за државну управу и привреду, које шаљу преко електронских мрежа. Према извештајима органа државне безбедности, у Немачкој се и даље шпијунира за рачун Русије и Кине.
Да би се дошло до квалитетних информација, руске службе шаљу шпијуне као дипломате или новинаре. У случају да их ухвате, дипломате могу да се позову на имунитет. Са лажним идентитетом се по правилу веома тешко разоткривају, тако да је у протеклих пет година у ЕУ и НАТО откривено 15 особа које су се бавиле шпијунажом.
Вести