Миодраг Мирчетић, дугогодишњи пословни сарадник брата премијерке Србије Ане Брнабић, у мају ове године постао је сувласник фирме Тцом која је Министарству заштите животне средине израдила скупоцени систем за пријаву еколошких проблема гРеацт.
Миодраг Мирчетић је сувласник Тцом-а од 16. маја ове године, нешто више од месец дана пре него ће фирма добити додатних 144 милиона динара од Министарства за надоградњу система гРеацт.
Мирчетић је „ушао“ у Тцом тако што је његова фирма И4-Инвентион постала власник фирме Персеус која у Тцом-у има 30% удела.
Овај бизнисмен, који је дуги низ година сарађивао са Игором Брнабићем, рођеним братом премијерке Србије Ане Брнабић, званично није имао никакве везе са Тцом-ом када је ова фирма добила посао израде гРеацт-а, али је био ту за надоградњу система.
Мирчетић није желео да да изјаву за Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС).
О Мирчетићу је ЦИНС писао још 2020. године када је ушао у посао са малим хидроелектранама.
Он је тада рекао да Брнабића зна веома добро годинама, још од времена кад је овај као млад продавац започео каријеру у фирми Пеxим коју је Мирчетић формирао. Објаснио нам је да је као директор фирме Ассецо, практично запослио Игора Брнабића који је касније именован за једног од директора њеног српског огранка.
„Kада је Ассецо појачавао број људи, (…) кад се Игор појавио, Миша (Михаил Петрески прим.нов) и ја смо га препоручили Ассецо-у јер смо га знали од раније и био је добар продавац”, рекао је Мирчетић и додао: „Стицајем околности, након тога је његова сестра направила тај, да тако кажем, отклон у политику и нашла се на овом месту где је сада, што је, по мени, једна вероватно отежавајућа околност за Ассецо. Али боже мој, шта да радимо.”
Иначе Михаил Петрески је оснивач Фондације Пеxим која се бави стипендирањем студената на Универзитету у Kембриџу. У тој фондацији је до 2016. године била и Ана Брнабић, прво као директорка а касније као чланица Управног одбора. У августу те године Брнабић је постала министарка државне управе и локалне самоуправе.
Поред фирме И4-Инвентион, у рукама Миодрага Мирчетића је и компанија Дехим Инвестментс која се бави некретнинама. Са Петреским је пословни партнер у две фирме – иПаy Сее, српској верзији ПаyПал-а, и у фирми за некретнине МХМ д.о.о
Фирма иПаy Сее је иначе прва 2016. године од Народне банке Србије добила дозволу за издавање електронског новца. Дозволу су изгубили у јулу ове године.
Подсетимо, посао израде система преко којег грађани пријављују еко проблеме, вредан 165 милиона динара добила је фирма Тцом на спорном тендеру, а само четири месеца од пуштања система у рад потписала је још један уговор са Министарством заштите животне средине – овог пута за надоградњу за додатних 144 милиона динара.
Иако је Министарство парама грађана платило тај систем, он није у рукама државе, већ у власништву фирме која га је и израдила. Министарка Ирена Вујовић је ово негирала, међутим, сама документација Министарства ју је демантовала.
Шта је то “министарка” И.Вујовић демантовала? Не личи да је у стању да процени, прочита, а тек да демантује!
Како то – па одмах надоградња, и то по цени готово једнакој набавци? Колико то надоградња може да вреди и колико нових могућности систем мора да има да му цена дупло скочи надоградњом? И у ком року надоградња треба да буде урађена? Личи на гадно извлачење новца из министарства, корак по корак, да се не прескоче нека “формална” ограничења, а да се украде што више!
Колико програмера је колико дуго радило на систему и за колику плату? Објективно? Ко процењује употребљивост софвера, функционисање према захтевима, пре надоградње и после?
А Мирчетићу није доста, хтео би још да уграби! Права “Дружина од вешала”! Пре стопедесет година би тамо и завршили, а данас ни доживотна робија уз конфискацију имовине није довољна да се надокнади учињена штета!