Политика

Драган Ђилас позива да Србија одмах уведе санкције Русији

Интерес Србије је да стабилизује економију и инфарструктурне капацитете, у сусрет зими и наредним годинама, које ће бити тешке, као и да се приближимо Европи, што значи и ускладимо нашу спољну политику са ЕУ, али и да се постигне национални консензус по питању КиМ – да смо спремни да разговарамо о свему, осим о признању, оцењује лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас.

Интерес Србије је, каже, да се приближимо Европи што је могуће више, како не бисмо остали изоловани у овој подели света, али и да радимо на смањењу тензија, агресије у друштву, страшних подела које остављају последице по земљу и квалитет живота грађана.

Зато сматра да би било добро да главне политичке странке имале исту или сличну визију Србије – где треба да иде и како да изгледа, јер би то олакшало дискусије, али констатује да таква ситуација не постоји.

„Стално се делимо на национално, грађанско, на патриоте и издајнике, а по томе гледано, Србија има највећи број издајника на свету, јер сви који политички другачије мисле од оних који су у том тренутку на власти, они се квалификују да не желе добро овој земљи. Ја верујем да су сви који живе у Србији, воле своју земљу, да сви који гласају, дају глас онима за које верују да могу највише да ураде у земљи, а не зато што мрзе неког другог“, рекао је Ђилас у интервјуу за Тањуг.

И не само политичке странке, важно би било, додаје да се и институције попут САНУ, СПЦ, универзитета укључе, да сви дођемо до заједничких ставова о кључним кључним темама за опстанак земље и њену будућност.

Упитан да ли је решење косовског питања један од најважнијих националних интереса, Ђилас каже да је то је најтеже политичко питање, које лебди над генерацијама и око којег мора да се направи национални консензус.

Сагласан је да о ситуацији на КиМ треба да се расправља у парламенту, а било би добро, предлаже, да се донесе заједничка декларација, која ће се позивати на Резолуцију 1244 Савета безбедности УН у којој ће се јасно рећи – спремни смо да разговарамо о свим темама, о нормализацији односа, али не о признању Косова, јер то није опција коју подржава било која озбиљна политичка снага у Србији.

“Око неких ствари се можемо, око неких не морамо да се сложимо, али то је нешто иза чега треба да станемо сви, што ко год да буде власт, неће смети да прекрши. Тога сви морају да се држе, а и ономе ко у том тренутку води државу и преговара, даје снагу и ”леђа” да то издржи, јер су притисци огромни“, рекао је Ђилас.

Наводи и да то садашња ситуација са Приштином и Куртијевим потезима који су стално усмерени ка подизању међунационалних тензија, уз свакодневне поруке о могућем рату и сукобу на северу КиМ, за последицу има одлазак људи са севера.

“Најважнији су људски животи и никаква таблица није важнија од тога. Важно је да људи наставе да живе. Није нам ситуација превише сјајна, немамо ни превелике могућности, али тога треба да се држимо и да се боримо за наше ставове и да је најважније да на северу сачува мир”, рекао је Ђилас.

На констатацију да се у последње време јачају притисци да споразум са Приштином, треба да резултира признањем Косова, Ђилас наводи да га није обрадовала изјава немачког канцелара Олафа Шолца, који је то рекао у јуну у Приштини, јер тај услов који је он поставио не постоји ни у једном папиру који ЕУ пставила пред Србију.

“А, пред нас је постављено више услова него пред друге, била је и сарадња са Хагом, па Косово… тај услов нигде не постоји, без обзира са које стране он дошао и без обзира колико моћне земље, заиста се не бих тиме бавио”, рекао је Ђилас и додао да би, за такав захтев прво морале све чланице ЕУ да признају Косово, а, примера ради, сам шпански премијер је чак и у Тирани, недавно поновио став Шпаније.

Када говори о очекивањима од наставка дијалога у Бриселу, каже да би, за било какво решење, обе стране морале да буду спремне на компромис.

“Људи који воде привремене органе у Приштини полазе од тога да је цела прича завршена, а ако је завршена, што онда разговарате. Није завршена и сви знају да није завршена. Нико, бар од нас у С СП није нереалан да очекује да ће једног дана Косово бити на исти начин део Србије као што је био, али нико ни не прихвата да се кршењем међународног права, свих демократских правила, силом стекне независност”, истиче Ђилас.

Сматра да је потребно више спремности са албанске стране да испуне оно што су потписали, да се крене са ЗСО, која, каже, реално и нема неке велике ингеренције, али да је потребан одређени степен спремности са наше стране за неке ствари.

Ђилас сматра да је потребан и одређени степен спремности са наше стране за неке ствари и истиче да он нема никакав проблем са тим да косовски Албанци пролазе кроз Србију са својим таблицама и да ми са нашим пролазимо кроз КиМ.

“За мене је већи проблем да, као човек који сматра да је КиМ део Србије, када улазим на Косово прелепљујем ознаке моје државе, него што је Албанцима проблем када прелазе код нас. Дајте онда да направимо решење, нека се вози свако са таблицама које му одговарају и да не правимо од тога проблем”, предлаже он.

Ђилас став ССП-а да Србија мора да усклади спољну политику са политиком Европе, образлаже констатацијом да, иако свестан санкције неће решити ништа, као и да ове досадашње нису зауставиле рат у Украјини, постоји јасна опасност да Србија постане изолована у Европи у свом ставу.

“А последице таквог нашег става могу да буду катастрофалне по Србију”, упозорава Ђилас и додаје да морамо да гледамо шта је интерес Србије, као што Русија гледа свој интерес.

Јасне су му, каже, историјске везе, однос два народа, али у овој ситуацији Србија не може да напредује као део Европе, ако нема исту политику као остатак континента.

На питање како ће такав став, или евентуалну одлуку Србије да се прикључи санкцијама, прихватити грађани, који се већински противе том потезу, Ђилас каже да разуме такво расположење, али да ако неко води државу, онда има и одговорност, да људима каже какво је реално стање.

“Данас је најлакше заступати ставове, које заступају неке странке десног блока, само је питање шта је иза тога. Ми нисмо довољно велика земља да бисмо могли да диктирамо светску политику, ми смо земља која је највећа жртва, и наш народ, свега што се дешавало у последњих неколико деценија. А, били смо много више у праву него што су они други били у праву. А, нико нас после више није питао ко је био у праву. И ми смо данас ту где јесмо, а неки други тамо где јесу”, констатује Ђилас.

Додаје да су се све западне компаније повукле из Русије, пре свих немачке, те указује да би повлачење немачких компанија из Србије сутра, за нашу земљу била економска катастрофа, коју не можемо да дозволимо.

“И ми сутра, ако дођемо у ситуацију да крене кампања бојкора наших производа по Европи, да нас оптуже да подржавамо рат у Украјини, геноцид, што није тачно, јер нико овде не подржава рат, последице по нас су катастрофалне. И то озбиљан политичар, одговоран човек мора да каже народу. и да народ можда буде и љут на њега, али на изборима људи гласају за оне који ће водити државу, да раде у интересу државе, а то је овом случају то је придруживање спољној политици ЕУ и то мора да се уради”, рекао је Ђилас.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Танјуг

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!