* Tри МиГ-31 са хиперсоничним „Кинжалима“ дислоцирана су на аеродром Чкаловск у Калињинградској области, руској ексклави која се граничи са Литванијом и Пољском. Мнистарство РФ је прецизирало да ће ти МиГ-ови бити на „даноноћном борбеном дежурству“
_______________________________________________________
ВОЈНИ врх Русије, иако је заузет сепцијалном операцијом у Украјини, наставља са повећавањем свог „ударног потенцијала“ наспрам НАТО, а и са јачањем стратешког савезника Москве – Белорусије.
Три МиГ 31 са хиперсоничним пројектилима Кинжал преместио је у Калињинградску област.
Министарство одбране РФ не крије да је то потез који је повучен у оквиру спровођења додатних мера стратешког одвраћања“.
Сва три МиГ-31 дислоцирана су на аеродром Чкаловск у Калињинградској области. Руској ексклави која се граничи са Литванијом и Пољском.
Руско министарство је прецизирало да ће ти МиГ-ови бити на „даноноћном борбеном дежурству“.
Притом ће – буде ли потребно – садејствовати са ловачким авионима 6. РВ и ПВО и саморнаричком авијацијом Балтичке флоте.
Руски војни врх истовремено је почео реализацију обећања Владимира Путина Александру Лукашенку да ће Белорусија добити тактичке ракетне системе Искандер-М који могу да носе и нуклеарне бомбе.
Искандер-М
Москва на овај начин јача и своју прву западну линију одбране.
Озбиљни и утицајни амерички специјализовани лист The National Interest оценио је да је Путин пребацивањем система Искандер-М Минск послао сигнал НАТО-у да је Русија спремна да покрије територије савезника својим нуклеарним снагама. И указао:
„Системи дугог домета ће Белорусији дати могућност да боље обуздава земље НАТО-а. Ово је заправо добитна ситуација и за Москву и Минск“.
Искандер-М је дизајниран за уништавање циљева на удаљеностима до 500 километара, авиона и хеликоптера на аеродромима, ракетних система, вишецевних ракетних бацача, далекометне артиљерије, командних места и центара везе.