После одбијања руског гаса, Европа може да остане потпуно без шума, које Европљани убрзано секу за огрев. Ово се наводи у чланку Политико „Енергетска криза значи ‘веома мрачну зиму’ за европске шуме.
Суочене са растућим ценама енергије и потенцијалним нестанцима струје, многе владе ЕУ попуштају правила сече и охрабрују људе да спаљују дрва како би своје домове загрејали, пише Политико, претећи катастрофом за ионако крхке шуме у Европи.
Организације цивилног друштва и научници упозоравају да би потрошња веће количине дрва за потпалу могла довести до уништавања угрожених шума и повећања нелегалне сече.
Каталин Родикс из мађарског Гринписа напомиње да је сеча заштићених шума ради енергетске безбедности „лудо” и „веома, веома деструктивно”.
Сада неке од најшумовитијих европских земаља дозвољавају већу сечу како би ублажиле удар енергетске кризе и подстичу сагоревање дрвета како би се сачували оскудни ресурси попут гаса, чак и на рачун очувања шума, каже она.
„Значајна количина огревног дрвета биће спаљена у Европи ове године “, каже Мартин Пиџон , активиста за шуме и климу.
Шуму чека „веома, веома мрачна зима“, рекао је он.
У чланку се наводи да је проблем посебно акутан у централној и источној Европи. У Румунији, где више од половине становништва већ греје своје домове на дрва, влада је увела горњу границу цене дрвета како би смањила рачуне за струју што би могло довести до повећања нелегалне сече.
Словачка је већ забележила пораст нелегалне сече и крађе дрвета током лета. Мађарска, која је у великој мери зависна од руског гаса, укинула је у августу законе који штите заштићене шуме од сече.
Летонија је дозволила сечу младог дрвећа. Естонска влада се до сада опирала позивима индустријалаца да повећају сечу. У Пољској многи људи секу дрвеће да би добили довољно огревног дрвета за зиму.
Де факто лидер земље Јарослав Качињски прошлог месеца је позвао људе да „запале скоро све осим гума и других сличних штетних ствари, наравно“ како би се загрејали усред надолазеће несташице угља која би могла да утиче на око 2 милиона домаћинстава.
Невладине организације истичу да помахнитала сеча не само да доводи до проређивања шума, већ озбиљно утиче и на загађење животне средине. Јер ако се дрво сагори недуго након тестерисања, оно и даље садржи доста влаге и ослобађа више токсичних честица, наглашава Политико.