Интервју

Мило Ломпар: Српски интелектуалци су изгубили осећај дужности према држави и народу (видео)

Да ли је српски национализам мртав? Шта је суштина идеје коју нуди западна цивилизација? Да ли је Запад декадентан? Да ли је Запад постао нихилистичка цивилизација? Да ли је жива она Европа која је у прошлости била била толико привлачна нашим интелектуалацима? Постоји ли данас у западном друштву идеализам? Да ли су комунисти победили у грађанским ратовима у Србији и Русији због тога што их је носила велика идеја? Да ли су комунисти свесно бирали идеалисте или су им такви људи спонтано прилазили? Да ли је Милован Ђилас типичан пример фанатичне личности предратних комуниста? Да ли уметници и интелектуалци треба да иду низ матицу владајуће епохе, или да јој се супротстављају? Зашто су Руси изгубили Украјину у емотивном, културном и духовном смислу? Због чега руско друштво не успева да произведе неку врсту грађанске религије каква је на Западу био рокенрол? На ком нивоу просвећености је данас српско друштво и ко је за то одговоран? Да ли Вучићева власт показује трагове суверенитета у спољној и унутрашњој политици или следи стране интересе? Колики је квалитет савремене српске књижевности? Могу ли се поредити политички и и духовни портрети митрополита Амфилохија и патријарха Порфирија? Да ли је питање смисла живота најтеже филозофско питање и због чега? Због чега је проф. Ломпар објавио књигу под називом „Опроштај са интелектуалцем”?

О овим и другим питањима у 141. епизоди емисије Дијалог говорио је професор Мило Ломпар. Емисија је снимљена 3. октобра у нашем студију у Београду.

Водитељ: Александар Вујовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Нови Стандард

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!