Стотинак дозвола за истраживање на територији Србије издало Министарство рударства и енергетике рударским компанијама. Међутим, у нашој држави, дозвола за истраживање значи и дозволу за рударење, прича Ивана Парлић, посланица у Скупштини Србије која је поднела кривичну пријаву против Ане Брнабић, Зоране Михајловић и Ирене Вујовић јер су, како каже, свесно радиле против интереса народа.
Она за наш портал објашњава ко је рударска мафија у Србији, али и зашто министарка Ђедовић није нимало бољи избор од њене претходнице Зоране Михајловић.
Парлић је на свом Твитер налогу објавила званичну листу, доступну на сајту Министарства рударства и енергетике, на којој се види да је рударским компанијама издато 97 дозвола за истраживање. Међутим, она за Нова.рс каже да ова листа није ажурирана, те да је број дозвола засигурно већи. Према њеним речима, само у Косјерићу су издате још три дозволе.
Рударска мафија у Србији – људи блиски режиму
„За време Српске напредне странке измењен је Закон о рударству, а уверена сам да се то десило под коруптивним утицајем, и засигурно на штету народа, а у интересу приватних инвеститора. Дозвола за истраживање у Србији значи дозволу за експлоатисање“, објашњава Парлић.
Како даље истиче, о томе ко ће се у нашој држави бавити рударењем не одлучују локалне самоуправе, већ искључиво надлежно министарство.
„На основу ових дозвола види се да је Србија постала једно истражно поље. Види се и да је СНС предала Србију великим инвеститорима“, каже Парлић.
На листи дозвола за истраживање појављује се неколико доминантних компанија. Тако „Балкан истраживања д.о.о.“ тренутно има пет дозвола за истраживање. Иначе, „Балкан истраживања“, некада се звала „Јадар Литхиум д.о.о“, а у власништву је компаније „Балкан Мининг анд Минералс“, са седиштем у Аустралији. Ова компанија бави се истраживањем литијума на локацијама Рековац, Добриња и Прањани.
Такође, по неколико дозвола имају компаније „Цхина Цоммуницатионс Цонструцтион Цомпанy“, „Дунав минералс“, „Kingston Resources“, али се понављају и имена бројних других компанија.
„Свеједно је да ли једна компанија има пет дозвола или пет компанија по једну, али овде се јасно види да у Србији постоји рударска мафија, повезана са лобистима на власти. То су све људи блиски режиму“, изјавила је Парлић.
„Ђедовић је дошла на ову позицију да заврши посао“
Како наша саговорница истиче, између бивше министарке рударства и енергетике Зоране Михајловић и садашње, Дубравке Ђедовић, нема претеране разлике.
Ministarsvo rudarstva i energetike izdalo je dozvole za istraživanje rudarskim kompanijama. Cela Srbija!!👇👇
Evo spiska! pic.twitter.com/LYorj6LIEz— Ivana Parlić (@IvanaParlic) November 3, 2022
„Једина разлика између њих две је што је Ђедовић још агресивнији извршилац Рио Тинта. Она је дошла на ову позицију да тај посао заврши. Притом, Ђедовић износи неистине о томе како се у другим државама рудари литијум. Иначе, литијум се добија из пустиња или геотермалних вода, као што је то случај у Немачкој, али нигде на свету се то не ради као код нас, јер је немогуће да се литијум рудари онако како је планирано без уништења земље“, каже Парлић.
Она додаје и да се Србија налази на корак од уништења, а штета која би могла да настане рударењем, била би неповратна.
„Оно што мене занима је због чега је Ђедовић напустила радно место на којем је зарађивала 10.000 евра месечно? Она на овој позицији зарађује око 1.000 евра, далеко мање. Није она плаћена од стране народа, него од стране рударских компанија. Људима мора да буде јасно да се наша земља тренутно налази у једној окупираној ситуацији. Читава Влада је на страни Рио Тинта, а не на страни сопственог народа“, изјавила ја Парлић.
Она истиче да да је „Транспаренцy интернатионал Сербиа“ дао најбољи опис – „Србија је заробљена држава“.
„Јавни интерес се гази због приватног, а грађани ни не знају да је закон промењен у корист великих приватних инвеститора“, закључује Парлић.
Она подсећа да је тужила Ирену Вујовић, Зорану Михајловић и Ану Брнабић јер су свесно радиле против интереса народа.