БАКУ – Србија може да рачуна да ће из Азербејџана добијати трећину својих укупних годишњих потреба за гасом, што у комбинацији са могућом изградњом нових гасних постројења значи додатну сигурност и независност у производњи електричне енергије, изјавила је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић након састанака које је имала у Бакуу са азербејџанским министрима Шабазовим и Џабаровим.
Оценила је у изјави за Танјуг да су данашњи разговори били добри и продуктивни и указала да имамо стратешку сарадњу већ договорену у области енергетике на коју треба да се наслонимо и да са представницима њихових енергетских преузећа причамо о диверзификацији, пре свега гасом. Ђедовићева је навела да је Азербејџан земља која је препозната да помогне целој Европи када је гас у питању.
„Ми завршавамо следеће године гасну интерконекцију са Бугарском и то ће отворити простор да Србија заправо постане и део јужног гасовода што за нас значи веће количине гаса, већу сигурност снабдевања, већу независност”, рекла је Ђедовићева.
Додаје да је једна од тема разговора била и могућност увоза струје из Азербејџана. „Битно је да видимо који је то моменат када разговарамо о увозу и како да обезбедимо трансмисију те струје преко Бугарске и Турске, када имамо основа за то, пошто ова зима и није релевантна, јер на пример ми у децембру нисмо имали увоз уопште, да обезбедимо сигурне количине за наредну зиму”, оценила је Ђедовићева.
Она је истакла да кроз сарадњу и пријатељство, пре свега, председника Александра Вучића и председника Азербејџана Илхама Алијева имамо платформу за нашу даљу сарадњу и да је енергетика један од стубова те сарадње.
„То значи да ће и будући пројекат који је Азербејџан договорио са ЕУ, а то је изградња подземног кабла за пренос електричне енергије, који када се буде реализовао бити користан и за нас као транзитну земљу”, закључила је Ђедовићева.
У посету Азербејџану министарка Ђедовић долази у фебруару, када буде на највишем нивоу састанак у вези са изградњом Јужног гасног коридора, где ће Србија изградњом интерконекције са Бугарском, постати транзитна земља и за земље Европе и за своје потребе.
Наводи да ће до тада кроз рад и кроз заједничку формирану радну групу енергетска преузећа договарати наредне кораке у вези са уговарањем колицина гаса које ћемо увозити из Азербејџана.