За привреду Србије приоритет је регионално енергетско повезивање и улагање у нове инфраструктурне капацитете, речено је на састанку председника Привредне коморе Србије (ПКС) Марка Чадежа и министарке рударства и енергетике Дубравке Ђедовић, саопштила је данас ПКС.
То је неопходно „како би се обезбедила дугорочна енергетска стабилност индустрије и остварио неопходан предуслов енергетске транзиције на обновљиве изворе енергије у земљи и региону“, речено је на састанку.
Као неопходан предуслов пуне енергетске транзиције и обезбеђивања даљег раста домаће привреде, важно је, како је речено, обезбедити нове алтернативне правце гасификације и производње електричне енергије у Србији.
То је потребно урадити, како се додаје, „кроз сарадњу са регионом и чланицама иницијативе „Отворени Балкан“.
Чадеж је казао да је изградња нових магистралних гасовода од изузетног значаја посебно за компаније, које, како је објаснио, производе стратешки битне производе, попут етанола, цемента, и других производа.
„Важно је испитати приоритете у вези са алтернативним правцима гасификације Србије, попут повезивања на ЛНГ терминал на Крку изградњом недостајућег дела гасовода Славонски Брод – Бачко Ново Село, као и гасно повезивање са Румунијом“, рекао је он.
На састанку је било речи и о могућностима обезбеђивања подстицаја за набавку опреме за производњу струје из обновљивих извора енергије за сопствене потребе у привреди.
Разговарало се и о могућности преласка на обновљиву енергију, попут соларне и геотермалне, као значајног потенцијала за производњу струје и топлотне енергије.
„Важно је омогућити да привреда брже пређе на коришћење обновљивих извора енергије, попут соларне енергије, јер је интересовање међу компанијама и индустријским парковима изузетно велико“, рекао је Чадеж.
Према његовим речима, постоји значајан простор у примени коришћења геотермалне енергије тако што би се пре изградње великих објеката испитало тло испод објекта и могућност коришћења тог енергетског потенцијала у систему грејања и хлађења.
Ђедовић је казала да је заједнички задатак са ПКС да „слушамо потребе привреде и олакшамо пословање компанија у овим изазовним временима“.
Истакла је да су улагања у енергетску инфраструктуру и нове енергетске капацитете неопходна како би се осигурала енергетска безбедност и обезбедиле растуће потребе привреде за енергијом.