Будимпешта – На састанку са посланицима владајуће коалиције, Демохришћанске партије и Фидеса, уочи пролећне седнице Мађарског парламента, премијер Виктор Орбан је рекао да је влада одлучила да не мења свој став према рату у Украјини, јер је „у националном интересу Мађарске да земља остане подаље од овог рата”.
„Мађари су тако одлучили у априлу, на изборима, и нећемо слати оружје, нити се придружити било каквим ратним коалицијама. Не подржавамо никога, јер у овом рату не може бити победника. Русија не може да победи, јер цео западни свет стоји иза Украјине. Русија је нуклеарна сила и не може бити сатерана у ћошак, јер би то могло да изазове нуклеарни рат”, рекао је Орбан.
Европа је, по његовом мишљењу, ослабила током прошле године, јер Бајденова администрација, како је рекао, промовише своје интересе у Бриселу без ограничења, на штету европских интереса.
„Цунами санкција почео је да слаби европску економију, а не утиче на Америку, која је богата енергијом. И војне способности Европе су ослабиле, јер је рат исцрпео резерве европских армија, а оне нису замењене. За мање од годину дана Европа је изгубила своју независност, своју економску и војну снагу”, рекао је Орбан.
Он истиче да у овој ситуацији Мађарска мора да промовише сопствене интересе како би преживела рат и остала „неповређена и јача”. У том циљу, земља треба да заштити своју независност и промировну позицију, „насупрот Бајденове администрације и Брисела”, додао је.
Орбан је оптужио Брисел да Мађарску оптерећује „болешћу инфлације” због виших цена енергената, услед санкција заведених Русији и напоменуо да су Русија и мултинационалне компаније биле те које су у великој мери профитирале од санкција.
Што се тиче домаће привреде, Орбан је рекао да мађарске енергетске компаније, банке, велике трговинске компаније и фармацеутска индустрија остварују „превише профита”. Тај новац се, како је нагласио, користи за финансирање владиног програма за смањење цена за комуналне услуге и храну. „Узимамо екстрапрофит и враћамо новац људима”, рекао је.
Споменуо је и „међународне проратне групације”, под којима подразумева администрацију америчког председника Бајдена и званичног Брисела. У ту групу је укључио и мађарске левичарске странке, за које је рекао да се „купују на килограм” и „раде само оно што им њихови клијенти наложе”. Такође се критички осврнуо и на „међународне шпекуланте који желе да остваре профит у време рата”.
Мађарски медији пренели су изјаву европског посланика Фидеса Балажа Хидвегија, који је оштро критиковао слање војне помоћи запада Украјини. Западни свет је, по његовом мишљењу, заробљен у колективној проратној психози, баш као 1914, када је избио Први светски рат. „На ивици смо амбиса, а већина бриселских политичара слепо маршира напред. Мађарска мора да се држи подаље од овог рата у сваком случају. Сви напори морају бити усмерени ка прекиду ватре и мировном споразуму, али Брисел нам је наметнуо санкције, а Европљани плаћају цену”, истакао је он.
У исто време, у Бриселу се и даље воде жучне расправе о условима под којима Мађарска може да користи средства из ЕУ фондова. Шеф делегације владајуће мађарске странке у Европском парламенту Тамаш Дајч, реаговао је на тврдњу потпредседнице ЕК Вере Јоурове да европски порески обвезници не желе да новац ЕУ одлази тамо где постоји проблем са владавином права. Дајч је рекао да, супротно тврдњи Јурове, европски порески обвезници желе крај корупције у Бриселу.
„Брисел је престоница корупције у Европи”, рекао је он и додао да је корупција заразила све институције ЕУ. Дајч сматра да је врх леденог брега постао видљив кривичним поступком који је покренут.