Србија се налази на европском путу и желела би да постане чланица ЕУ, али Србија зна да то не зависи увек само од нас, поручио је данас председник Србије Александар Вучић и нагласио да је циљ Србије да убрзава европски пут, али и да јача своју економију и унапређује демократију.
“Србија се налази на европском путу и желела би да постане члан ЕУ, али Србија зна да то не зависи увек само од нас. Да бисмо ми испунили оно што се од нас и формално очекује јесте много тога везано за Приштину и дијалог са Приштином”, рекао је Вучић на заједничкој конференцији са председницом Грчке Катерином Сакеларопулу на констатацију новинара грчког медија да се од састанка у Солуну 2003, тачније после 20 година, ништа није променило у вези са прикључивањем Западног Балкана ЕУ и на питање шта то земље Западног Балкана, а посебно Србија, треба да учине како би била конструктивнија ситуација.
Он је нагласио да је Србија увек са радошћу прихватала да мора још много реформи да обави и да се поноси реформама у области правосуђа које је спровела од јануара до данас.
“Верујем да ће у мају Европска комисија то приказати у својим извештајима”, поручио је Вучић.
Он је нагласио да Србија има још много тога да уради на развоју демократије, права људских слобода и да напредује у још много области, али је рекао да зна неке земље ЕУ које по том питању “нису много испред нас или нису уопште”.
“И не мислим да су то кључни разлози по којима ће неко да цени да ли припадамо породици европских народа или не. Напротив, када сам рекао да то не зависи само од нас, зависи и од политике ситуација и политичких односа у самој ЕУ, различитих блокова, различитих интереса. Нећу да причам да је постојао замор у односу на проширење, то је била једна тема, данас имате много других тема”, рекао је Вучић.
Он је подсетио да је Србија безброј пута била оптуживана “као неко ко једва чека да по Путиновом налогу ремети односе у региону, да ћемо да нападнемо једне, па друге, па треће” и нагласио да се све то показало као ноторна лаж.
“И никог није било брига да каже извините Срби, извините грађани Србије што смо обмањивали светску јавност о вашој улози, али и то довољно говорило о расположењу ЕУ за пријем нове чланице”, приметио је Вучић.
Он је додао да Србија чини 50 одсто економије Западног Балкана.
“И та разлика ће бити само већа, она ће бити и 51 одсто и 52 одсто и 53 посто у годинама пред нама. Тако да када говорите о Западном Балкану и када причате о нашим економијама и нашем доприносу увек говорите са 50 и више процената о Србији”, истакао је Вучић.
Он је нагласио да Србија својим озбиљним и одговорним приступом регионалним и европским и светским питањима, уз поштовање Повеље УН чак и у миграционим процесима, може много да помогне Европи.
“Ми смо ту. Ми ћемо свој посао да радимо, оно што смо рекли да ћемо да имплементирамо, ми ћемо да имплементирамо, ми никог нисмо лагали и обмањивали”, рекао је Вучић.
Он је нагласио да је грчкој председници рекао данас шта је Србија спремна да уради, а шта неће да уради.
“Ми смо ту били веома јасни, чисти као суза пред свима у Европи и свету. Ни од кога ништа нисмо крили, никакве игре нисмо играли. Ја то пред сваким европским званичником поновим на исти начин и они знају да је реч Србије нешто што много више значи и много важније него нечија друга реч и нечији други потписи”, рекао је Вучић.
Он је нагласио да је “циљ да убрзавамо свој европски пут, али и да снажимо своју економију”.
“Да наставимо са страховито добрим приливом страних директних инвестиција, да смањујемо разлику у економској снази између нас и развијених економских земаља, а да у смислу демократије као облика политичког режима је даље унапређујемо, као и људска права и слободе и верујем да ћемо тиме постати још привлачнија земља и као партнер и за долазак свих оних који желе да у нашој земљи проведу више времена него данас”, рекао је Вучић.
Он је додао да није претерани оптимиста и да је “мали лидер из једне мале земље”.
“Има много великих лидера из много већих земаља у Европи који се много боље разумеју од мене”, навео је Вучић, преноси Танјуг.
Он је указао да се веома плаши данашње ситуације у свету коју је Ноам Чомски дефинисао као ситуацију у којој ни са ким рационално не можете да разговарате о решавању проблема.
“Плашим да ће консеквенце бити много горе него до данас, али ја сам мали човек из мале земље, верујем да ови великани и великаши то знају много боље него ја и да ће те проблеме умети да реше”, оценио је Вучић.
Он је додао да „што се малог српског брода” тиче, “ми ћемо га водити сигурно руком, ка сигурној луци, чувати мир, чувати стабилност и унапређивати економију”.