Русија је извукла закључке из досадашње сарадње са Европском унијом, те се Москва неће либити да оштро одговори како би заштитила своје интересе, поручује шеф руске дипломатије
Европска унија постала је за Русију непријатељски савез, а Брисел је изгубио Москву као свог партнера, оцењује министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
„Европска унија је ‘изгубила’ Русију. Али за ово је Унија сама крива. Уосталом, земље чланице ЕУ и њени лидери отворено изјављују да Русији треба нанети стратешки пораз. Зато сматрамо да је ЕУ непријатељска организација“, објашњава Лавров у последњем интервјуу за лист „Аргументи и факти“.
За ово је, како каже, крива и бесомучна испорука војне помоћи Кијеву, али и одлука ЕУ да на својој територији обучава украјинске војнике и своје плаћенике шаље на фронт.
„Извукли смо неопходне закључке. На непријатељске кораке одговорићемо по потреби веома оштро, руководећи се националним интересима Русије и општеприхваћеним принципом реципроцитета у дипломатској пракси“, упозорава он.
Кинези су наши саборци, свет је чуо шта Москва и Пекинг имају да кажу
За разлику од односа са Европском унијом, министар истиче да су односи са Народном Републиком Кином до сада на највишем нивоу, да на кинеске колеге гледа као на „пријатеље и саборце“ и да зна да су и у Москви и у Пекингу спремни да стану у одбрану кључних интереса друге стране, уколико за тим буде било потребе.
Односи Кине и Русији су, како каже, један од најбитнијих фактора за изградњу праведног, мултиполарног светског поретка, заснованог на међународном праву и принципима УН-а, а велика медијска покривеност последње посете кинеског лидера Си Ђинпинга Москви показује да „свет чује наше јасно формулисане заједничке ставове по најактуелнијим питањима данашњице“.
„Ми на сличан начин гледамо и на то који су главни узроци најактуелнијих изазова у области међународне безбедности. Примећујемо да Запад оклева да води међународни дијалог по принципу равноправности. Противимо се прибегавању санкцијама и другим инструментима бескрупулозне конкуренције, а Кина се држи избалансираног става по питању украјинске кризе. Ми поздрављамо то што је Пекинг спреман да одигра конструктивну улогу у дипломатском решавању конфликта“.
Лавров додаје и да су председници Русије и Кине разговарали око 10 сати током првог дана посете кинеске делегације Москви, и да је разговор протекао у „топлој, пријатељској и конструктивној атмосфери“, како је то раније оценио и руски председник Владимир Путин.
Због тога, све изјаве којима се тврди да су односи двеју земаља неравноправни или да је једна страна на неки начин зависна од друге нису истините, објашњава Лавров.
„У свему томе видимо покушај да се баци сенка на наше успехе, да се забије клин између Москве и Пекинга. Сада, када усмеравамо извоз у Азију, одједном су одлучили да се побрину о нама и да нас ‘пријатељски’ упозоре на зависност од Кине. Када је Русија регистровала највећи обим извоза енергената у ЕУ, нико од западних аналитичара из неког разлога није плашио Русију зависношћу од ЕУ“, поручује министар, а затим и додаје: „Хвала за савет, али мислићемо сами својом главом“.
„Кина је главни трговински партнер Русије 13 узастопних година. У протекле две године билатерална трговина се повећавала годишње за трећину и 2022. године достигла је нови рекордан ниво од 185 милијарди долара“, подсећа он.
„Важно је и да се више од половине обрачуна међу нама одвија у националним валутама, а сарадња није ограничена само на трговину“.
Русија и даље спремна на равноправну сарадњу са Западом
Министар још упозорава и да је Запад направио изузетно ризичну опкладу у корист даље ескалације сукоба у Украјини и подсећа да на Западу отворено говоре о намери да се Русији нанесе стратешки пораз.
Ипак, истиче да је Русија и даље спремна на равноправну сарадњу са Западом која ће узимати у обзир интересе Москве, а све у циљу „побољшања ситуације у Европи и у евроатлантском подручју и дугорочног смањења ризика од нуклеарне ескалације“.