Економија

БРНАБИЋ НА САВЕТУ ЗА БДП: Резултати јако лоши

До краја године можемо очекивати раст између један и два одсто, док би „херојски сценарио“ износио 2,5 одсто – закључак је са недавно одржане седнице Савета за БДП, наводи се у записнику са седнице у који је Данас имао увид. Ово је песимистичније од пројекције државних институција, Народне банке која прогнозира да ће раст БДП бити у распону од два до три одсто или Министарства финансија које пројектује раст од 2,5 одсто у овој години, па и од процена Светске банке која очекује раст српске економије од 2,3 одсто.

Савет који предводи премијерка Ана Брнабић посебно брине шта ће бити са овогодишњим пољопривредним родом услед великих киша, као и пад грађевинске индустрије, а посебно „непотребни застоји у грађевинарству и железници“.

Kако се наводи у записнику председница Владе је оценила да су „представљени резултати јако лоши и изразила бојазан да састанци Савета за БДП, који су одржавани од почетка године нису дали никакве резултате и да Влада неће постићи резултате који су постављени као таргети“, посебно се осврћући на извођење радова у грађевинарству и поступак издавања грађевинских дозвола.

Грађевинска индустрија је у првом кварталу ове године забележила пад у сталним ценама (кад се искључе ефекти раста цена) за 0,5 одсто, али је у градњи зграда вредност изведених радова пала за чак 20 одсто. За прва три месеца број грађевинских дозвола је пао за 6,1 одсто у односу на исти период лане.

Влада Србије ФОТО: Милица ВучковићВлада Србије ФОТО: Милица Вучковић

У првом тромесечју ове године БДП је порастао за 0,7 одсто у односу на исти период из 2022. године. Економиста Саша Ђоговић указује да економска ситауција иде на доле, а да једино индустрију држи енергетика због великог пада прошле године у ово доба, због чега сада бележи велики скок производње, пише Данас.

– Прерађивачка индустрија је у минусу, а ову годину ћемо завршити у плусу пре свега због енергетике. Лична потрошња је у паду и због инфлације и због мање тражње за кредитима. Не верујем да ће БДП доћи до 2,5 одсто ове године, па чак ни 2,3 одсто колико је прогнозирала Светска банка. И два одсто је пуна капа – напомиње Ђоговић.

Према његовим речима, влада велика неизвесност и тешко је проценити привредни раст у овој години и због политичке нестабилности.

– Од тога да ли ће се политичка криза решавати у институцијама или на улици, а за шта је највише одговорна власт, зависиће степен ризика улагања у земљу, а то значи и прилив страних директних инвестиција. Ми имамо неразвијено домаће предузетништво и све смо бацили на карту СДИ. А међу њима има доста инвестиција које не повећавају конкурентност земље нити куповну моћ грађана – напомиње он уз закључак да ће привредни раст ове године бити мршав и испод просека Западног Балкана.

Ни Љубодраг Савић, професор на Економском факултету у Београду, није оптимиста и то посебно због дешавања у Европи.

– Тешко да Србији може бити добро ако су Италија или Немачка у рецесији. Неки стручњаци у које имам поверења очекују да се рецесија у Немачкој још продуби у дужем року. Уговор о снабдевању руским гасом преко Украјине истиче 2024. године и ако га не продуже питање је да ли ће бити гаса за индустрију, а за део индустрије није само гориво већ и сировина – напомиње Савић.

Он подсећа да у Србији око 80.000 људи ради у фабрикама немачких компанија које производе за познатог купца.

– Ако нема наруџбина за њих, нема ни посла за те људе – упозорава он додајући и да велики приливи девиза у земљу долазе од дознака радника управо из ЕУ.

Он истиче и да је инфлација код нас, а и у Европи висока.

– Док је релативно ниска инфлација гура привредни раст. Kада постане превисока онда га кочи. Инфлација преко 10 одсто је високо и она није под контролом – напомиње Савић указујући да је очекивао да НБС после паузе настави да повећава каматну стопу као и да ово није било и последње повећање референтне каматне стопе.

– Стање је неизвесно, каматне стопе расту, кредити су скупљи, питање је шта ће бити са пословима, платама. Држава је сада најавила повећање плата и пензија, али реално то није посебно велико повећање. Kада с еинфлација усели она разара привредну активност – оцењује Савић додајући да се налазимо у истом броду са другим европским земљама.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Директно.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!